Logo Przewdonik Katolicki

Objawienia maryjne w Polsce

Weronika Stachura
Fot.

Powszechnie znane są miejsca szczególnej obecności i kultu Matki Bożej na świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i na polskiej ziemi ich nie brakuje. Przypominamy niektóre z nich.

Powszechnie znane są miejsca szczególnej obecności i kultu Matki Bożej na świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i na polskiej ziemi ich nie brakuje. Przypominamy niektóre z nich.

 

Gietrzwałd

Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej znany był już w XVI w. za sprawą czczonego tam obrazu Madonny z Dzieciątkiem, zwanej również Matką Bożą Królową Niebios, Panią Aniołów. Od 27 czerwca do 16 września 1877 r. (w sumie 160 razy) Maryja objawiała się dwóm dziewczynkom: trzynastoletniej Augustynie Szafryńskiej oraz dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Przedstawiła się im jako Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta i prosiła o codzienną modlitwę różańcową oraz o zachowanie trzeźwości. W pierwszym dniu objawień na niebie można było zauważyć jasny obłok sięgający od Częstochowy po Warmię, stąd zwykło się nazywać Gietrzwałd „Warmińską Częstochową”. Podczas jednego z objawień Maryja poprosiła o wybudowanie kapliczki z Jej figurą. 8 września 1877 r. pobłogosławiła w jej pobliżu źródełko, które od tej pory stało się miejscem licznych uzdrowień. „Polskie Lourdes” to druga potoczna nazwa tego, obecnie jedynego w Polsce, ośrodka maryjnego, gdzie autentyczność objawień została potwierdzona przez Kościół.

 

Krasnobród

Kult Matki Bożej w Krasnobrodzie narodził się w poł. XVII w., kiedy to podczas modlitwy opętany przez złego ducha 24-letni Jakub Ruszczuk miał usłyszeć słowa: „Postaw mi tu figurę, bo tu będzie sławioną chwała Syna mojego, a na dowód, że to nie złudzenie, ale prawdziwe objawienie – oto jesteś już zupełnie zdrowym i wolnym od opętania”. 

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki