Logo Przewdonik Katolicki

A jednak?

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskiej Dolinie Śmierci dwukrotnie zaprezentowano XII Misterium Męki Pańskiej. W tym roku główną postacią oprócz Chrystusa był Tomasz Apostoł.

W bydgoskiej Dolinie Śmierci dwukrotnie zaprezentowano XII Misterium Męki Pańskiej. W tym roku główną postacią – oprócz Chrystusa – był Tomasz Apostoł.

 

Historia misterium sięga roku 2001. To pierwsze spotkanie w Niedzielę Palmową dało początek tradycji, która jest kontynuowana.

 

Chrystus, który daje życie

Główną motywacją organizatorów jest konieczność przywrócenia Dolinie Śmierci – miejscu zagłady ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej – należnej czci, hołdu i pamięci. Tytułem dwunastej już inscenizacji stały się słowa „A jednak…”. Według rzeczniczki wydarzenia Katarzyny Hejdy to zaproszenie do tego, by każdy z nas zweryfikował swoją postawę i na nowo przekonał się, że  to, co z pozoru wydaje się pozbawione sensu, w świetle spotkania z Chrystusem nabiera „jednak” znaczenia i głębi.

Każdego roku męka Chrystusa ukazana zostaje w perspektywie innych wydarzeń. Inspiracją stają się bieżące problemy, treści nauczania Kościoła czy postaci wyjątkowych ludzi. Bazą jest Ewangelia i nowy scenariusz, za który jest odpowiedzialna reżyser Mariola Ciesielska. – W tej odsłonie pozostaliśmy w czasach historycznych Jezusa. Myśląc o apostole Tomaszu, postrzegamy go często jako kogoś przestraszonego, kto nie uwierzył w Chrystusa. My pragniemy ukazać człowieka, który wierzył, ale nie do końca potrafił zrozumieć tajemnicę Boga. To jest to, z czym my tak często się spotykamy. Z czym zmagamy się jako ludzie współcześnie. W naszym misterium Tomasz mówi: „A jednak… to jest prawda, że Chrystus za nas umarł, zmartwychwstał i dał nam życie” – dodała.

 

Tomasz a my

W bydgoskim misterium biorą udział amatorzy. To w większości studenci, absolwenci, osoby związane z Duszpasterstwem Akademickim „Martyria”. Diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz podkreślił, że przeżywamy takie czasy, kiedy temat wiary, wartości, odnajdywania się w tym świecie staje się czymś trudnym, zwłaszcza dla młodych ludzi. – Na pewno wiele osób w Tomaszu zobaczy kogoś bliskiego. Misterium staje się wymierną pomocą w budowaniu codziennego życia na Chrystusie i wierności wobec Niego – stwierdził.

W przedsięwzięcie jest zaangażowanych 350 wolontariuszy, w tym 150 aktorów. W postać Tomasza Apostoła wcielił się Piotr Szczepańczyk z bydgoskiej Akademii Muzycznej. – Dwa lata temu pomagałem przy stoiskach, a także byłem kierowcą. W ubiegłym roku grałem jedną z postaci w scenach współczesnych, a teraz jestem Tomaszem. Wystarczy, że ktoś raz się zaangażuje, by poczuł w sercu pragnienie pozostania tu na dłużej – powiedział.

Organizatorzy to przede wszystkim młodzi ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie”, Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, wolontariusze GPS z Fundacji „Wiatrak”, a także członkowie wspólnot sanktuarium Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Wiernych w klimat misterium wprowadziła muzyka filmowa utrzymana w jednolitej stylistyce, nad którą czuwali Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki.

Honorowy patronat nad tegorocznym misterium objęli ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a medialny – „Przewodnik Katolicki”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki