Logo Przewdonik Katolicki

Cierpienie widziane oczyma nadziei

PK
Fot.

W Światowy Dzień Chorego, który obchodzony jest w święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, abp Stanisław Gądecki poświęcił nowo powstały Oddział Kardiologiczny Centrum Medycznego HCP w Poznaniu oraz odwiedził znajdujących się w tym szpitalu chorych. Wcześniej w kaplicy szpitalnej pw. NMP Matki Kościoła przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i pracowników tej placówki medycznej. Mieści się ona na poznańskiej Wildzie przy ul. 28 Czerwca 1956 r., a powstała po prywatyzacji samodzielnego, publicznego szpitalu istniejącego przy Zakładach Cegielskiego.

W Światowy Dzień Chorego, który obchodzony jest w święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, abp Stanisław Gądecki poświęcił nowo powstały Oddział Kardiologiczny Centrum Medycznego HCP w Poznaniu oraz odwiedził znajdujących się w tym szpitalu chorych. Wcześniej w kaplicy szpitalnej pw. NMP Matki Kościoła przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i pracowników tej placówki medycznej. Mieści się ona na poznańskiej Wildzie przy ul. 28 Czerwca 1956 r., a powstała po prywatyzacji samodzielnego, publicznego szpitalu istniejącego przy Zakładach „Cegielskiego”.

 

W homilii metropolita poznański podkreślił, że Dzień Chorego jest dla nas wezwaniem do intensywniejszej modlitwy za wszystkich, którzy „cierpią na duszy i na ciele”. Stanowi też okazję do refleksji nad sensem ludzkiego cierpienia oraz nad chrześcijańskim obowiązkiem towarzyszenia ludziom cierpiącym.

Abp Gądecki zwrócił również uwagę, że jako chrześcijanie, dzięki męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, możemy przez Jego rany „patrzeć oczyma nadziei na całe zło i cierpienie, które dotyka pojedynczego człowieka, nas samych i całą ludzkość”. – Odtąd zwycięstwo nad chorobą i nad innymi ludzkimi cierpieniami dokonuje się nie tylko przez ich usunięcie, ale również przez dobrowolne, niewinne cierpienie Chrystusa, które każdemu człowiekowi daje możliwość przyłączenia się do Niego – mówił arcybiskup, wyjaśniając, że przez cierpienie dokonuje się nawrócenie grzeszników, budowany jest Kościół duchowy, a cierpiący „zdobywa wewnętrzną dojrzałość i wielkość duchową”, znajdując „nową miarę swojego życia i powołania”.

Zdaniem metropolity mocna wiara w Boga i nadzieja na życie wieczne są także największą pomocą dla człowieka umierającego. Dlatego, jak podkreślił, umocnienie chorego w wierze przez lekarzy i pielęgniarki jest „najwyższą formą humanizacji śmierci”. – Jest ono czymś więcej niż ulgą w cierpieniu, oznacza bowiem zaangażowanie się w ułatwienie choremu przejścia do samego Boga – przekonywał abp Gądecki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki