Logo Przewdonik Katolicki

Nowe technologie - rozwój czy zagrożenia?

Marcin Jarzembowski
Fot.

Rodzina w sieci to nazwa ogólnopolskiego projektu, do którego przystąpiła również Caritas Diecezji Bydgoskiej. Jego głównym celem jest edukacja rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju technologii, aby w ten sposób uchronić najmłodszych m.in. przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

„Rodzina w sieci” – to nazwa ogólnopolskiego projektu, do którego przystąpiła również Caritas Diecezji Bydgoskiej. Jego głównym celem jest edukacja rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju technologii, aby w ten sposób uchronić najmłodszych m.in. przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

 

Według przeprowadzonych badań i sondaży w całej Europie 13 milionów dzieci ma częsty dostęp do internetu. Dlatego na ich opiekunach spoczywa odpowiedzialność, aby zapewnić im bezpieczeństwo w internecie. – Obecny wiek niesie ze sobą mnóstwo nowości, rozwiązań, „skoków” technologicznych, ale również wiele związanych z tym zagrożeń. Większość rodzin jest aktywnych zawodowo. Komputer, internet to narzędzia na wyciągnięcie ręki, źródła dobrych, ale i niebezpiecznych informacji, przekazów, zachowań.  Dlatego uczulamy ludzi młodych i rodziców, aby wiedzieli, kiedy powiedzieć stop – przyznał dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła.

„Rodzina w sieci” to akcja organizowana przez ponad 20 diecezjalnych Caritas pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. – Niestety, jak dowodzą badania, prawie pięćdziesiąt procent rodziców nie zna zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. To głównie wchodzenie na strony o treściach związanych z przemocą, agresją, pornografią, nieświadome udostępnianie swoich danych osobowych czy brak systemu zabezpieczeń w komputerze. Dlatego tak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z sieci – dodał koordynator projektu w diecezji Marek Kamiński.

Działania w ramach projektu obejmą m.in. dystrybucję plakatów, materiałów drukowanych skierowanych do dzieci i rodziców. Głównym elementem działań są m.in. organizacje pogadanek, seminariów oraz szkoleń dla nauczycieli, katechetów oraz opiekunów Szkolnych Kół Caritas, prowadzenie dodatkowych prezentacji warsztatowych dla rodziców, uruchomienie specjalnego serwisu internetowego www.rodzinawsieci.pl z sekcjami dostosowanymi do potrzeb różnych odbiorców oraz konkursy w celu aktywizacji do podejmowania inicjatyw i działań na terenie szkoły związanych z edukacją w zakresie bezpieczeństwa w internecie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki