Logo Przewdonik Katolicki

Korzyści odnoszą wszyscy

Barbara Sawic
Fot.

Styczniowe koncerty kolęd Męskiego Chóru Copernicus z Torunia, który w repertuarze bożonarodzeniowym występuje w świątyniach całego regionu zawsze kończą się owacją.

 

 

W niedzielę 16 stycznia śpiewacy dwukrotnie koncertowali w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha BM w Zbrachlinie. Dyrygował Paweł Jankowski. Podczas Mszy św. o godz. 12 wykonywane były kolędy. Program części drugiej, popołudniowej, z udziałem orkiestry dętej pod batutą Romana Organiściaka, stanowiły kolędy, pastorałki i utwory patriotyczne. Gdy przebrzmiały brawa, artystom podziękował proboszcz parafii ks. Henryk Chabasiński.

Chór Męski Copernicus istnieje od września 1987 r. Od czerwca 2006 r. funkcjonuje jako amatorski zespół artystyczny Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Od 2003 r. trzydziestoosobowym zespołem dyryguje Paweł Jankowski.

O poziomie chóru świadczą znaczące nagrody zdobyte na konkursach i festiwalach, krajowych i zagranicznych. Copernicus chlubi się współpracą z chórem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Toruńską Orkiestrą Kameralną. Szczytowym wspólnym osiągnięciem tych zespołów było wykonanie w listopadzie 1993 r. Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Natomiast w 2005 r. przy muzyce toruńskich kameralistów chór śpiewał pieśni – kompozycje m.in. Mozarta, Giuseppe Verdiego, Carla M. von Webera i Stanisława Moniuszki.

Styczniowy koncert w Zbrachlinie był trzecim z cyklu muzycznych przedsięwzięć. 10 października, na zaproszenie organizatorów, m.in. ks. Henryka Chabasińskiego, z koncertem dedykowanym Janowi Pawłowi II (w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową) przybył Chór Młodzieżowy Canto Zespołu Szkół Muzycznych im. Cz. Niemena we Włocławku pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego. Miesiąc później, 14 listopada, w repertuarze klasycznym i operowym wystąpili artyści Opery Nova w Bydgoszczy: Agnieszka Pilewska (sopran), Bernard Pyrzyk (tenor, skrzypce) i Monika Stanowska (akompaniament). Koncert był wspólnym dziękczynieniem parafii Bogu za kończący się rok liturgiczny, za wszelkie dobro płynące z serc wiernych.

Muzyka i jej wspólne słuchanie jest wielką wartością. Koncerty w kościołach są potrzebne, a tego rodzaju kontakt z pięknem, dostępny powszechnemu doświadczeniu, może spełniać funkcję edukacyjną. Repertuar ustalany na konkretną okoliczność i dla określonej publiczności pozwala słuchaczom zetknąć się z różnorodną twórczością muzyczną. Ciesząc się i wysoko oceniając lokalne, parafialne, duszpasterskie inicjatywy, ufajmy, że z czasem coraz więcej osób pogłębi swoją wiedzę muzyczną. Po to, by muzykę prawdziwie przeżywać.   


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki