Logo Przewdonik Katolicki

Nasze papieskie wotum

Konstanty Miciński
Fot.

Wszyscy jesteśmy wdzięczni Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. Wyrazem tego jest w naszej archidiecezji m.in. parafia pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu, która właśnie otrzymała relikwie błogosławionego papieża.

 
– Dzień przyjęcia i wniesienia relikwii bł. Jana Pawła II do budującego się kościoła to kolejna bardzo ważna data w krótkiej historii naszej parafii – podkreślił ks. proboszcz Grzegorz Szafraniak podczas uroczystości, która odbyła się w tej poznańskiej parafii 1 grudnia. Rozpoczęła się ona w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, skąd procesyjnie przeniesiono relikwie papieża do nowego kościoła, który będzie nosił jego wezwanie. Tam została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.
Relikwie bł. Jana Pawła II, które wprowadzono do parafii będącej wotum wdzięczności Poznania i archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II i za jego dwukrotną obecność w stolicy Wielkopolski, ofiarował kard. Stanisław Dziwisz. Uczynił to podczas pielgrzymki dziękczynnej naszej archidiecezji za beatyfikację papieża Polaka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, która odbyła się we wrześniu tego roku. Jak wyjaśnił w homilii abp Gądecki, są to relikwie pierwszego stopnia, zawierają one bowiem kropelkę krwi Ojca Świętego, której ampułkę przekazali jego osobistemu sekretarzowi lekarze pobierający papieżowi krew do badania. Kaznodzieja przypomniał również, że cześć oddawana relikwiom sięga początków chrześcijaństwa i świadczy o tym, że „Kościół wierzy, iż zmarwtychwstaniemy w tych samych, choć nie w takich samych, bo w uwielbionych ciałach”. – Kościół zachęca nas także do tego, by wzywać świętych i błogosławionych i zwracać się do nich z prośbami o dobra duchowe – zauważył arcybiskup, podkreślając, że relikwie bł. Jana Pawła II „uczą nas przede wszystkim silnej wiary, która prowadziła osobę błogosławionego do zbawienia”.
 
 

 

Zamysł powołania do istnienia parafii św. Karola Boromeusza na os. Pod Lipami w Poznaniu, jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego, wyraził poznański biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak w czasie Mszy św., która 8 kwietnia 2005 r., kilka dni po odejściu papieża do domu Ojca, zgromadziła archidiecezjan po Poznańskimi Krzyżami. Parafia utworzona została ostatecznie dekretem metropolity poznańskiego z 1 stycznia 2007 r., otrzymując wówczas imię patrona z chrztu Karola Wojtyły. Rok później abp Gądecki poświęcił kaplicę, która służy tutejszym mieszkańcom jako miejsce modlitwy, natomiast w ubiegłym roku wmurował on kamień węgielny w ścianę wznoszonej tu świątyni parafialnej

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki