Logo Przewdonik Katolicki

Otwarci na rodzinę

Kamila Tobolska
Fot.

Polska rodzina potrzebuje pomocy, bowiem w obecnych czasach sama, o własnych siłach, nie da sobie rady. To jeden z wniosków, jakie pojawiły się podczas konferencji poświęconej relacjom między społeczeństwem a rodziną.

 
W Poznaniu w drugiej połowie listopada zorganizowano Dni Kultury Solidarności. Jeden z tych dni, 16 listopada, przebiegał pod hasłem: „Wielkopolska otwarta na rodzinę”, a najważniejszym jego punktem była konferencja naukowa „Społeczeństwo rodzinie – rodzina społeczeństwu” przygotowana przez Wydział Teologiczny (WT) UAM we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu. Wzięło w niej udział blisko sto osób, wśród których byli też przedstawiciele instytucji pomagających rodzinom.
 
Jak pomóc rodzinie?
− Rodzina ma być centrum wychowania − przypomniał jeden z prelegentów prof. Andrzej Urbaniak z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, zauważając jednocześnie brak społecznego uznania dla działań wychowawczych w rodzinie. Przejawia się ono jego zdaniem m.in. w tym, że matkę przebywającą na co dzień w domu, uważa się za osobę niepracującą. Z kolei ks. prof. Paweł Bortkiewicz z WT UAM, mówiąc o stosowaniu zasady pomocniczości w stosunku do rodzin, wskazywał na kierunki, w jakich powinna ona zmierzać. Wyjaśnił, że pierwszą i podstawową rzeczą jest polityka pronatalistyczna, mająca na celu zwiększenie liczby urodzeń. − Społeczeństwo powinno bowiem wspierać rodzinę, która chce mieć dzieci. Należy to akcentować np. poprzez ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi czy godziwe zasiłki rodzinne – tłumaczył ks. prof. Bortkiewicz. Natomiast dr Monika Oliwa-Ciesielska z Instytutu Socjologii UAM stwierdziła, że „nawet najbardziej sensownie i racjonalnie zorganizowana pomoc instytucjonalna, nawet najlepiej opracowane ustawodawstwo nie jest gwarancją poprawy życia w takim stopniu, w jakim jest nim pomoc świadczona w bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem”.
 
Czekamy na inicjatywy
Podczas konferencji przybliżono także wakacyjny projekt Fundacji „Dr Clown” zajmującej się w szpitalach dziecięcych terapią śmiechem i zabawą, który tym razem skierowany był do rodzeństwa ciężko chorych dzieci. − Zauważyliśmy problem dotyczący marginalizacji rodzin dotkniętych chorobą jednego z ich członków – mówiła Ewa Zagawa z poznańskiego oddziału Fundacji, wyjaśniając, że zorganizowanie letniego wypoczynku było formą wsparcia tych rodzin.
− Mamy nadzieję, że ta konferencja stanie się inspiracją do przemyśleń ważnych tematów, a dalej do podjęcia konkretnych inicjatyw. Być może przyczyni się ona także do przygotowania programu działania na rzecz wielkopolskich rodzin – przyznał w rozmowie z „Przewodnikiem” ks. dr Andrzej Pryba z WT UAM, jeden z organizatorów i prelegentów tego wydarzenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki