Logo Przewdonik Katolicki

Przygotuj Paczkę

Justyna Sowa
Fot.

Nadchodzi czas prezentów. Są tacy, którzy przygotowują je dla nieznanych sobie rodzin żyjących w biedzie. Są i tacy, dzięki którym prezenty te trafiają potem pod konkretny adres. Są wreszcie tacy, którzy koordynują współpracę jednych i drugich. A wszystkich łączy SZLACHETNA PACZKA.

 
Ta ogólnopolska akcja zainicjowana w 2001 r. przez krakowskie Stowarzyszenie WIOSNA po raz kolejny gromadzi ludzi, którzy chcą pomagać. Jej celem jest dotarcie z pomocą do potrzebujących, którzy żyją w niezawinionej biedzie. Wolontariusze, odwiedzając ubogie rodziny, robią dokładny spis rzeczy, których im brakuje. Następnie informacje te umieszczają w anonimowej bazie danych, z której darczyńcy wybierają jedną rodzinę i przygotowują dla niej paczkę.
 
Potrzeba darczyńców
WIOSNA w tym roku postawiła sobie za cel poszerzenie działalności, tak by pomoc mogła dotrzeć do jeszcze większej liczby osób. Już dziś wiemy, że w tegorocznej akcji weźmie udział ponad 900 wolontariuszy. To blisko dwa razy tyle, co w roku poprzednim. Stowarzyszenie jest na etapie poszukiwania darczyńców, czyli osób, które zechcą pomóc. 19 listopada zostanie uruchomiona anonimowa baza danych, z której będzie można wybrać rodzinę i według umieszczonej tam listy potrzeb przygotować dla niej paczkę.
 
Sportowcy, artyści, politycy
W akcji SZLACHETNA PACZKA bierze udział wiele znanych osób z Polski, a także ze świata sportu. W „pomaganie” zaangażowali się piłkarze oraz selekcjoner Roger Lemerre. Po raz kolejny ambasadorem akcji został Jerzy Dudek. W zeszłym roku paczki przygotowali m.in.: polscy olimpijczycy: Monika Pyrek, Piotr Małachowski, Tomasz Majewski, siostry Radwańskie, para prezydencka, Przemysław Babiarz, rodzina Stuhrów i Czesław Mozil. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku osoby te zasilą szeregi niosących pomoc.
 
10 mln zł w paczkach
W 2010 roku średnia wartość pomocy materialnej przekazanej jednej rodzinie wyniosła 1260 zł. Łączna wartość wszystkich paczek to 10 mln zł. 9–11 grudnia to czas, kiedy przygotowane dary trafią do potrzebujących. W zeszłym roku akcja zgromadziła ok. 120 tys. darczyńców. Tegoroczne plany to 140 tys. Może także dzięki tobie uda się je zrealizować?
 
 

Szczegółowe informacje na temat SZLACHETNEJ PACZKI na www.szlachetnapaczka.pl.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki