Logo Przewdonik Katolicki

Zachowujcie tradycję i wiarę

Błażej Tobolski
Fot.

- Chcemy pokazać bł. Jana Pawła II jako papieża zatroskanego o ludzi w drodze oraz przybliżyć jego nauczanie i wskazania dotyczące migrantów wyjaśnił ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

- Chcemy pokazać bł. Jana Pawła II jako papieża zatroskanego o ludzi w drodze oraz przybliżyć jego nauczanie i wskazania dotyczące migrantów – wyjaśnił ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

Taki cel przyświecał międzynarodowej konferencji pt. „Jan Paweł II wobec migrantów” zorganizowanej przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE). Odbyła się ona 18 października w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (TChr) w Poznaniu, a uczestniczyli w niej m.in. duszpasterze polonijni z 11 krajów świata.
Konferencję poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Wojciech Polak, dotychczasowy delegat Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji, mianowany 15 października sekretarzem generalnym KEP. W wygłoszonej homilii zwrócił on uwagę, że bł. Jan Paweł II, zwracając się do polskich migrantów, przypominał im, aby zachowywali „wraz z całą polską tradycją również to, co jest jej osią i busolą”, tzn. wiarę w Chrystusa i nauczanie Jego Kościoła. Bp Polak podkreślił też, za Janem Pawłem II, że wiara „jest prawdziwym oparciem dla życia rodzinnego i narodowego, również na obczyźnie”.
Swoje przesłanie do uczestników konferencji skierował abp Antonio Vegliò, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Wyraził w nim nadzieję, iż „konferencja pomoże Kościołowi w Polsce stawiać czoło wyzwaniom duszpasterskim współczesnych polskich migrantów w całym świecie”.Natomiast kard. Stanisław Dziwisz w liście przesłanym do uczestników konferencji przypomniał, że papież „swoim słowem i spotkaniami z Polakami rozsianymi po całym świecie starał się ukazać etos Polaka, który nie zapomina o swoich korzeniach narodowych i chrześcijańskich, a jednocześnie włącza się czynnie w życie nowej ojczyzny i społeczeństwa, w którym przyszło mu żyć”.
Wśród prelegentów przemawiających podczas obrad znaleźli się m.in. chrystusowiec ks. dr Krzysztof Tyliszczak TChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, który podzielił się doświadczeniami swojej posługi wśród Polaków przebywających na Wyspach Brytyjskich w kontekście historycznego spotkania z nimi Jana Pawła II w 1982 r. oraz pallotyn ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC z KUL, autor książki, w której zebrał przemówienia papieża do Polonii i Polaków. – Ufam, że nasza konferencja dostarczyła duszpasterzom polonijnym konkretnych wskazań, jakie pozostawił Jan Paweł II, jeśli chodzi o opiekę nad migrantami, które będą pomocne w ich posłudze wśród naszych rodaków rozsianych po całym świecie – zaznaczył w rozmowie z „Przewodnikiem” organizator tego spotkania ks. Wiesław Wójcik TChr.
 
 

Więcej o działalności IDE, który opracował m.in. ogromną, wciąż uaktualnianą internetową bazę informacyjną o duszpasterstwie polonijnym na świecie, można znaleźć na: www.ide.chrystusowcy.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki