Logo Przewdonik Katolicki

To, co nas łączy

Błażej Tobolski
Fot.

Rozmowa przy wspólnym stole chrześcijan różnych wyznań oraz spotkanie modlitewne przy stole słowa Bożego rozpoczęły poznańskie obchody X Ekumenicznego Święta Biblii.

Rozmowa przy wspólnym stole chrześcijan różnych wyznań oraz spotkanie modlitewne przy „stole” słowa Bożego rozpoczęły poznańskie obchody X Ekumenicznego Święta Biblii.

Tegorocznemu Ekumenicznemu Świętu Biblii w Polsce towarzyszą słowa „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian. – Chcemy przez różnego rodzaju działania o charakterze ekumenicznym, spotkania kulturalne, ale nade wszystko przez wspólną modlitwę pytać siebie, co to znaczy w dzisiejszym świecie „zło dobrem zwyciężać” – przekonywał ks. dr Tomasz Siuda z Kościoła rzymskokatolickiego, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej (PGE) organizującej obchody tego święta w stolicy Wielkopolski. – Pragniemy także pokazywać ludziom, jak ważna w życiu jest wiara i oparcie się na Piśmie Świętym, które jest słowem Bożym – dodał pastor Piotr Wisełka z Kościoła zielonoświątkowego, wyjaśniając ideę tego wydarzenia.
 
Otwarci na siebie nawzajem
W Poznaniu obchody X Ekumenicznego Święta Biblii rozpoczęły się 20 października debata trzech tradycji chrześcijańskich, którą w Auli Nova Akademii Muzycznej prowadziła Anna Gruszecka, dziennikarka Radia Merkury. Uczestniczyli w niej abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, pełniący funkcję prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Stanisław Gądecki, będący wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, oraz ks. superintendent Jan Ostryk, zwierzchnik zachodniej diecezji Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce. Wspólnie zastanawiali się oni m.in. nad tym, co łączy dziś, pomimo podziałów, wyznawców Chrystusa oraz nad owocami, jakie rodzi dialog ekumeniczny. W czasie rozmowy abp Jeremiasz podkreślił, że najważniejszą sprawą, która łączy wszystkich chrześcijan skupionych w różnych Kościołach, jest „wiara w Jezusa Chrystusa, Boga i naszego jedynego Zbawiciela”. Z kolei ks. Ostryk przestrzegł, by nie traktować ekumenizmu jako jakiegoś „nad-Kościoła”, zwracając jednocześnie uwagę, że „umiłowanie własnego Kościoła powinno powodować pełne szacunku otwarcie się na drugiego człowieka”.
 
Czas na ekumenizm ducha
Abp Gądecki, powołując się na kard. Waltera Kaspera, który przez długie lata przewodniczył ekumenicznej działalności Kościoła rzymskokatolickiego, zwrócił uwagę, że przed ekumenizmem otwiera się nowa epoka – ekumenizm duchowy, będący w praktyce „wspólnotą modlitwy, która bardziej łączy poszczególne Kościoły niż wspólnota życia czy dialog teologiczny”. Uczestnicy panelu zgodzili się, że budowaniu jedności chrześcijan różnych wyznań sprzyja przede wszystkim pogłębianie przez nich swojej osobistej więzi z Chrystusem i zakorzenienie w Nim swojego życia. Przyznali też, że najważniejszym zadaniem, stojącym przed wszystkimi chrześcijanami, jest dawanie dzisiejszemu światu wiarygodnego świadectwa o Chrystusie. Natomiast podsumowując dotychczasowe osiągnięcia ruchu ekumenicznego, abp Jeremiasz zauważył, że dzięki niemu „nauczyliśmy się cenić każdą z tradycji chrześcijańskich”.
 
Niech Duch Święty nas przemienia
Tego samego dnia wieczorem duchowni z Kościołów tworzących PGE oraz wierni z tych wspólnot chrześcijańskich wzięli udział w ekumenicznym nabożeństwie słowa. Wspólnej modlitwie o jedność wszystkich wyznawców Chrystusa przewodniczyli prawosławny abp Jeremiasz oraz abp Stanisław Gądecki. − Chcemy pochylać się nad słowem Bożym i prosić Ducha Świętego, który jest miłością, aby nas przemieniał, aby dobry Bóg dał nam moc przezwyciężania wszelkiego zła i czynienia świata coraz lepszym – podkreślił podczas nabożeństwa ks. dr Tomasz Siuda. Z kolei abp Gądecki zaprosił jego uczestników do modlitwy za członków PGE: pastora Tadeusza Raszyka z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, „walczącego obecnie w sposób bardzo heroiczny z chorobą”, oraz śp. o. Czesława Liniewicza, franciszkanina, który odszedł do Pana 3 października br. w wieku 63 lat. Rozważanie Pisma Świętego zakończyło się wspólnym odmówieniem Modlitwy Pańskiej.
 
 

Organizatorem X Ekumenicznego Święta Biblii, które zakończy 31 października Ekumeniczna Noc Kościoła pod hasłem: „Chrystus mocniejszy od dyni” (godz. 20.30, kościół ewangelicko-metodystyczny przy ul. Ogrodowej 6), jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. Ta powstała w 2001 r. inicjatywa ekumeniczna gromadzi duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki