Logo Przewdonik Katolicki

Daj Bogu - od siebie

Barbara Sawic
Fot.

Od dwóch lat, z błogosławieństwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, w naszej diecezji działa Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu, Matki Kościoła.

Nie jest to organizacja nowa, nie stanowi konkurencji dla stowarzyszeń działających w Kościele. Za całokształt jej funkcjonowania odpowiadają diecezjalni koordynatorzy Odnowy w Duchu Świętym: ks. Krzysztof Antczak i Kinga Frątczak.
Początki szkoły związane są z domem rekolekcyjnym w Krasiłowie na Ukrainie. W 1996 r. zaczęto tam organizować weekendowe konferencje charyzmatyczne. Z czasem przybywało uczestników, pojawiali się nowi. Wprowadzono zatem podział na grupy i stopnie. Sześcioletnia Szkoła Życia Chrześcijańskiego, którą prowadzi o. Piotr Kurkiewicz OFMCap., jest odpowiedzią na potrzeby Kościoła katolickiego na Ukrainie. Kończący ją liderzy, animatorzy świeccy, pomagają kapłanom w prowadzeniu działalności duszpasterskiej.
W diecezji włocławskiej, w każdym roku pracy Szkoły Życia Chrześcijańskiego odbywają się cztery sesje: dwutygodniowa latem oraz trzy weekendowe (jesienią, zimą i na wiosnę). Służą one formacji katolików zaangażowanych w działalność stowarzyszeń czy grup parafialnych, katolików pragnących zaangażować się w życie wspólnoty lub stowarzyszenia, jak również pomocą osobom przeżywającym kryzys wiary. Do tej pory odbyło się sześć sesji weekendowych – organizowane są głównie w domu rekolekcyjnym przy klasztorze oo. Paulinów w Brdowie – i dwie sesje wakacyjne. W każdej wzięło udział od 40 do 100 osób. W ich formację zaangażowali się głównie członkowie Odnowy w Duchu Świętym.
Najbliższa sesja weekendowa odbędzie się w dniach 28–30 października w Brdowie. Program dnia: medytacja, śniadanie, uwielbienie, konferencja. Po przerwie: konferencja, Eucharystia, obiad. Czas wolny z możliwością wykorzystania go na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, modlitwy wstawiennicze i odpoczynek. Następnie konferencja, zajęcia w małych grupach dzielenia, kolacja, spotkanie modlitewne.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z koordynatorami diecezjalnymi: tel. 518 014 886; kingamajka2@.wp.pl;, ernestoa@wp.pl. Przy okazji rekomendujemy Państwu lekturę strony internetowej  http://www.szkola-maryi.pl.
 
Dziękuję ks. Krzysztofowi Antczakowi za udzielenie informacji niezbędnych do napisania artykułu.
 

 

 


 

Działa, gdzie chce i kiedy chce…
Trzy lata temu pojechałam (w grupie z Konina) do sanktuarium Matki Bożej w Oborach. Było to w pierwszą sobotę miesiąca. Tak rozpoczęłam odprawianie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca dla wynagrodzenia za grzechy popełnione przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. W drodze powrotnej z Obór dowiedziałam się o odprawianych w Kole Mszach św. z modlitwą o uzdrowienie. Zrozumiałam, że muszę tam być. W tym czasie uważałam, że jestem dobrą chrześcijanką (…), a uzdrowienia duchowego potrzebuje wyłącznie mój syn.
Rok temu ksiądz ogłosił, że w naszej diecezji rozpoczynamy Szkołę Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu, Matki Kościoła. (…) Już podczas pierwszej sesji dotarło do mnie, że wcale nie jestem aż tak dobrą chrześcijanką! Pojęłam, że jestem zarozumiała, pyszna, że brakuje mi pokory, a ciągłym domowym kłótniom, brakowi porozumienia, winien jest nie tylko mój syn. W lipcu pojechałam do Henrykowa, na sesję letnią Szkoły Maryi. Tam powierzyłam życie Chrystusowi; tam narodziłam się jako nowy człowiek. Odtąd codziennie wielbię Boga. Pomaga mi Duch Święty, uczę się Go słuchać. Wprowadziłam w życie pokorę, miłość bliźniego. Wzorem życia jest dla mnie Droga Krzyżowa Jezusa, zwłaszcza czwarta i jedenasta stacja. W pracy staram się być radosna, składam świadectwa wiary. Ludzie słuchają z zainteresowaniem, pytają o Boga, proszą o modlitwę. Chwała Panu!
Krystyna
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki