Logo Przewdonik Katolicki

Idziemy na wybory

PK
Fot.

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się 9 października tak więc wbrew wcześniejszym sugestiom nie będzie głosowania dwudniowego.

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się 9 października – tak więc wbrew wcześniejszym sugestiom nie będzie głosowania dwudniowego.

 

Wybieramy 460 posłów w okręgach wielomandatowych i stu senatów, po raz pierwszy

w okręgach jednomandatowych. To istotna nowość wynikająca z tegorocznej nowelizacji kodeksu wyborczego. Kraj został podzielony na 100 okręgów wyborczych, w których

głosujemy tylko na jedno nazwisko. Kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma jedyny mandat senatorski w okręgu.

Natomiast w wyborach do Sejmu obowiązuje dotychczasowa ordynacja proporcjonalna. Oznacza to, że głosujemy tak naprawdę na daną listę partyjną, natomiast nazwisko wskazanego przez nas kandydata ma jedynie znaczenie dodatkowe.

Nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadza także obowiązkową zasadę parytetu płciowego na wszystkich listach wyborczych. Muszą się one składać z nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn.

Zgodnie z nowymi przepisami osoby niepełnosprawne i wyborcy powyżej 75. roku życia będą mogli głosować przez pełnomocnika, którym jednak może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Natomiast wyborcy przebywający za granicą zyskali możliwość głosowania korespondencyjnego za pomocą specjalnego pakietu wyborczego, przesyłanego na własny koszt na adres właściwego miejscowo konsula.

Lokale wyborcze podczas tegorocznego głosowania będą otwarte w godz. 7–21. Wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: pojedynczą senacką oraz kilkustronicową sejmową.

Głosujemy w tradycyjny sposób – stawiając znak „X” (lub dwie przecinające się linie) w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata i tylko z jednej listy wyborczej. 

ŁK

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki