Logo Przewdonik Katolicki

Wspomaga nas Maryja

Błażej Tobolski
Fot.

Już po raz szesnasty gromadzimy się tutaj, na Świętej Górze, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej zauważył ks. Tomasz Ren, rozpoczynając Archidiecezjalną Pielgrzymkę Ludzi Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych.

– Już po raz szesnasty gromadzimy się tutaj, na Świętej Górze, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej – zauważył ks. Tomasz Ren, rozpoczynając Archidiecezjalną Pielgrzymkę Ludzi Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych.

 

 

Jako archidiecezjalny duszpasterz chorych, a jednocześnie wicedyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej i organizator pielgrzymki, przywitał on, razem z ks. Krzysztofem Ratajczakiem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych, przeszło półtora tysiąca pielgrzymów, którzy 15 września przybyli do sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej.

Wśród przybyłych z pielgrzymką na Świętą Górę była również grupa zorganizowana przez oddział Caritas z parafii pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach (dekanat przemęcki). – Jesteśmy tu po raz pierwszy. Jednak w naszej parafii organizujemy dwa razy do roku dzień chorych, w tym raz wyjeżdżamy na odpust do Górki Duchownej – wyjaśnia Irena Michalewicz, zastępca przewodniczącego parafialnej Caritas działającej od 21 lat i mającej pod swoją opieką ok. stu osób chorych i starszych. – W tym roku jednak przyjechaliśmy także na Świętą Górę z najbardziej chorymi, którzy nie mogli uczestniczyć w naszej całodziennej pielgrzymce do Górki. To dla nich wielkie wydarzenie i radość – dodaje.

Sprawowanej dla nich w tym słynącym łaskami miejscu Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. – Chcemy z naszym cierpieniem stanąć dzisiaj przed Matką Bożą Bolesną, chcemy powierzyć Jej nasze zmartwienia, nasze cierpienia, nasze krzyże – mówił biskup, przekonując, że Maryja „tak, jak wspomagała swoją obecnością cierpiącego Syna, tak i dzisiaj wspomaga nas, niosących przeróżne krzyże, swoim matczynym sercem”. Jednocześnie kaznodzieja zwrócił uwagę, że przeżywając cierpienia w jedności z Chrystusem i Jego Bolesną Matką „możemy składać wielki dar Bogu, a także człowiekowi i Kościołowi”, ofiarując je w różnych intencjach i przez to „pomnażać dobro na ziemi”. Biskup zachęcił również chorych i ich opiekunów o szczególną modlitwę i ofiarowanie swoich cierpień w intencji dzieła wychowania, które jest „oddziaływaniem na dusze” i dlatego wymaga „wielkiej, nieustającej modlitwy”. Prosił też o modlitwę za Benedykta XVI, a zwłaszcza jego pielgrzymkę do Niemiec. – Tak jak pomagaliśmy Ojcu Świętemu, dzisiaj błogosławionemu, Janowi Pawłowi II w jego każdej apostolskiej służbie, tak chciejmy pomagać Piotrowi naszych czasów – apelował bp Balcerek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki