Logo Przewdonik Katolicki

Szkoła - spotkanie z drugim człowiekiem

Marcin Jarzembowski
Fot.

Katecheza w szkole jest szczególnym sposobem obecności Kościoła i Boga w życiu społecznym powiedział bp Jan Tyrawa. W bydgoskiej katedrze zainaugurowano 3 września nowy rok katechetyczny.


– Katecheza w szkole jest szczególnym sposobem obecności Kościoła i Boga w życiu społecznym – powiedział bp Jan Tyrawa. W bydgoskiej katedrze zainaugurowano 3 września nowy rok katechetyczny.

 


 

Ordynariusz podkreślił, że osoby podejmujące pracę katechetyczną są w pewien sposób wystawione na „ostrze iskrzenia”. – To może być niesamowicie emocjonujące i frapujące. Jednak pod jednym warunkiem: trzeba być do tego przygotowanym – mówił.

Jednym z istotnych elementów tegorocznej inauguracji był wykład ks. prof. Witolda Broniewskiego ze Stuttgartu. Zwracając się do katechetów, kapłan mówił o kulturze dialogu. Podkreślił, że jest ona potrzebna każdemu. – Katecheta to nie tylko człowiek, który przekazuje pewne informacje i wiedzę. Powinien być świadkiem. Jest to splot postaw i słów, które świadczą o dużej kulturze języka, ogromnej odpowiedzialności za słowa. Bez tego wszystkiego nie da się mówić o codziennej ewangelizacji – powiedział.

Dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Diecezji Bydgoskiej nawiązał m.in. do hasła nowego roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. – Chcemy zaprosić do refleksji nad tym, jak ukazać w ramach katechezy dom, który przede wszystkim jest dialogiem między osobami. Dom, który jest miejscem spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Ten dom, którym w pewien sposób jest również szkoła – dodał ks. dr Mirosław Gogolik.

Joanna Bilicka w nowym roku szkolnym rozpoczęła pracę w szkołach w Fanianowie i Nieżychowie. Jak mówi, ma krótkie doświadczenie posługi w szkole średniej. – To była szkoła typowo rolnicza i środowisko samych mężczyzn. Prawdziwe „wypłynięcie na głębię”. Zawsze trudno jest mówić o Bogu. Jednak nie należy się poddawać – podsumowała katechetka.

W tym roku katechizację w diecezji bydgoskiej rozpoczęło prawie 340 osób.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki