Logo Przewdonik Katolicki

Deska dobroci

Marcin Jarzembowski
Fot.

Akcja deska to nazwa przedsięwzięcia, które ma na celu ratowanie zabytkowego kościoła w Żołędowie niedaleko Bydgoszczy. Wspólnota Podwyższenia Krzyża Świętego ma pod opieką drewnianą świątynię, która domaga się pilnego remontu.

Akcja „deska” – to nazwa przedsięwzięcia, które ma na celu ratowanie zabytkowego kościoła w Żołędowie niedaleko Bydgoszczy. Wspólnota Podwyższenia Krzyża Świętego ma pod opieką drewnianą świątynię, która domaga się pilnego remontu.


 

„Deska” mogła ruszyć dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. Jarosława Kubiaka. – Posiadamy już zatwierdzony projekt remontu. Każdy, kto przyjął w naszym kościele chrzest i inne sakramenty, a także czuje się związany z tą świątynią, która w 2015 r. będzie obchodziła 300 lat swego istnienia, może włączyć się w dzieło jej ratowania – tłumaczy kapłan.

Prace przy kościele rozpoczęto już w czerwcu. Wymagają one znaczących nakładów finansowych. Każdy może stać się „posiadaczem” kościelnej deski – wystarczy złożyć datek „na tacę” (w kopercie z dopiskiem „deska” i nazwiskiem ofiarodawcy) lub na konto parafii, które zamieszczone jest m.in. na stronie internetowej. Ważnym etapem akcji jest szeroki zakres prac związanych ze stolarką drzwiową. – Mamy w planach wymianę uszkodzonego deskowania elewacji oraz trzykrotną impregnację nowego drewna specjalnym środkiem. Świątynia jest w dużej części drewniana i ma już swoje lata, stąd taka nietypowa inicjatywa ratowania tego zabytkowego obiektu – dodaje ks. Jarosław Kubiak.

Nazwa Żołędowo sięga XIII w. Parafię założyli dziedzice żołędowscy, pragnąc siebie i okolicznych mieszkańców uniezależnić od proboszczów wyszogrodzkich. Pierwsza wiadomość o wspólnocie pochodzi dopiero z 1582 r., ale prawdopodobnie istniała ona dużo wcześniej. Po wizytacji biskupiej w 1745 r. parafię dołączono do Osielska. W 1821 r. hrabia Moszczeński „zażyczył sobie”, aby parafia była samodzielna – co dokonało się 15 lat później.

Drewniany kościół w obecnym kształcie istnieje od 1715 r. Pod podłogą w części ołtarzowej znajdują się krypty grobowe. Pochowany jest tam m.in. Paweł Chodakowski, franciszkanin z Bydgoszczy, oraz Franciszek hrabia Moszczeński herbu Nałęcz. Na wieży postawionej w formie ośmiobocznej latarni zakończonej iglicą umieszczone są dwa dzwony – jeden z 1554 r., zaś drugi z 1590 r. (odlany przez znanego ludwisarza Gerharda Beningka z Gdańska). W 1889 r. dobudowano pierwszą kaplicę, a w 1926 następną.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki