Logo Przewdonik Katolicki

Wakacyjne Mieścisko

Monika Białkowska
Fot.

Jak co roku, Stowarzyszenie Pomocy Uczniom im. Jana Pawła II w Mieścisku zadbało o to, by dzieciom i młodzieży nie zabrakło wakacyjnych atrakcji.

Przy współpracy z dyrektorami szkół i przedszkoli oraz władzami gminy stowarzyszeniu udało się zapewnić wypoczynek dla blisko 200 osób.
 
Wambierzyce i Kaplica Czaszek
Tuż po zakończeniu roku szkolnego na tygodniowy obóz do Radkowa w Kotlinie Kłodzkiej wyjechali muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Mieścisku oraz Zespół Mażoretek. W niedzielę, po przyjeździe i zakwaterowaniu, młodzież uczestniczyła we Mszy św. w miejscowym kościele. W kolejnych dniach młodzi zwiedzali m.in. Muzeum Kopalnictwa w Nowej Rudzie, twierdzę obronną w Srebrnej Górze, Szczeliniec, Błędne Skały oraz Kaplicę Czaszek w Czermnej. Kaplica ta powstała w latach 1776–1804, a jej ściany i sklepienie pokrywa ok. 3 tys. czaszek i ludzkich kości, ofiar wojen na ziemiach kłodzkich oraz różnych epidemii. Pierwsze kości znalezione zostały w pobliżu kościoła, kolejne zbierano w rejonach Kudowy, Dusznik i Polanicy. Znajdujące się pomiędzy czaszkami anioły ozdobione są napisami: „Powstańcie z martwych” i „Pójdziecie pod sąd”.
Młodzież z Mieściska zwiedziła również bazylikę i Kalwarię w Wambierzycach oraz znajdującą się tam ruchomą szopkę. Odwiedzili także parki zdrojowe i Hutę Szkła w Stroniu Śląskim, podziwiali Bystrzycę Kłodzką oraz wodospad w Międzygórzu. Oprócz zwiedzania młodzi brali udział w zajęciach muzycznych, tanecznych i rekreacyjno-sportowych. Nie zabrakło również czasu na kąpiele i plażowanie.
 
Wągrowiec i westernowe miasteczko
Dla dzieci młodszych i tych, które nie miały możliwości wyjazdu na wakacje, stowarzyszenie zorganizowało półkolonie. Odbywały się one w dniach od 18 do 29 lipca w trzech miejscowościach: Mieścisku, Popowie Kościelnym i Zbietce. W trakcie półkolonii dzieci wyjechały na cztery wycieczki. Pierwsza z nich odbyła się na piknik w miasteczku westernowym Siverado City w Bożejewiczkach k. Żnina. Dzieci zwiedziły tam miasteczko i miały okazję być świadkami przyjazdu osadników, łapania na lasso oraz walk i pościgów kowbojskich. Drugi wyjazd odbył się do Wągrowca – w tamtejszym kinie dzieci obejrzały film Auta 2, a później w aquaparku cieszyły się kąpielą i innymi wodnymi atrakcjami. Podczas trzeciej wycieczki dzieci zwiedzały Wągrowiec: począwszy od piramidy Łakińskiego (grobowca rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego), przez skrzyżowanie rzek, miasto, fontannę, promenadę nad jeziorem i Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na czwartej wycieczce dzieci były w Jaraczu k. Rogoźna, gdzie zwiedziły Muzeum Młynarstwa, wzięły udział w lekcji „Od ziarenka do bochenka” i bawiły się przy wspólnym ognisku.
Poza wycieczkami półkolonie obejmowały również zajęcia na miejscu, a całość zakończyła się uroczystymi występami kolonistów. Łącznie z tej formy wypoczynku skorzystało 110 dzieci.
 
Żyj pełniej
W Mieścisku przez trzy tygodnie lipca trwały również zajęcia sportowe. Dzieci i młodzież mogły grać w piłkę plażową i piłkę nożną, tenisa ziemnego oraz rzucać lotką do celu. Zajęciom przyświecało hasło „Żyj pełniej”, a uczestniczyło w nich blisko 30 osób. Zakończyły się one wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki