Logo Przewdonik Katolicki

Jedź bezpiecznie i poprawnie

PK
Fot.

W maju weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Na co należy zwrócić uwagę? O czym pamiętać, by bezpiecznie poruszać się na drodze?


 

Niedawno obchodziliśmy święto patrona kierowców – św. Krzysztofa. W sierpniu natomiast przypominamy sobie o trzeźwości za kierownicą. Okres wakacji jest  czasem szczególnej ostrożności zwróconej ku bezpiecznej jeździe. Liczba wypadków, do jakich dochodzi latem, jest przerażająca. A czasem, by ich uniknąć, wystarczyłoby trochę więcej rozwagi i… znajomości przepisów!

 

Rowerzyści

Z najnowszych zmian cieszą się szczególnie rowerzyści, którzy zyskali więcej praw. Od maja mogą oni wyprzedzać z prawej strony wolno jadące auta, jeździć obok innego rowerzysty (jeśli to nie zakłóca porządku ruchu), korzystać ze środkowego pasa na rondzie. Prócz tego nowelizacja ustawy likwiduje zapis, który każe rowerzyście jadącemu ścieżką rowerową prosto ustępować pierwszeństwa pojazdowi skręcającemu z drogi poprzecznej. Kierowcy więc powinni być bardziej ostrożni.

 

Kierowcy

Od lipca zaczęła się również akcja montowania nowych fotoradarów. Zdjęcie pojazdu, który przekroczył dozwoloną prędkość zostanie wysłane do właściciela auta. Jeśli nie on był sprawcą przewinienia, musi wskazać osobę za nie odpowiedzialną. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna w wysokości 500 zł.

Fotoradary nie zarejestrują przekroczenia prędkości do 10 km. Oczywiście nie dotyczy to wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach czy też pistoletowych mierników prędkości. Według nowych przepisów niełatwo będzie uciec od odpowiedzialności karnej. Wydłużył się bowiem czas postępowania mandatowego z 30 do 180 dni. Oznacza to, że do pół roku od momentu zarejestrowania przez fotoradar naszego przekroczenia będzie można nałożyć na nas mandat.

Warto przypomnieć też, że od stycznia br. inspektorzy transportu drogowego mogą zatrzymywać i karać kierowców pojazdów, którzy rażąco przekroczyli przepisy ruchu drogowego.

ter

 W przypadku przekroczenia prędkości stawki mandatów i punkty karne są następujące:
– przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h – do 50 zł mandatu i jeden punkt karny
– przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h – od 50 do 100 zł mandatu i 2 punkty
– przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h – od 100 do 200 zł mandatu i 4 punkty
– przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – od 200 do 300 zł mandatu i 6 punktów
– przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł mandatu i 8 punktów
– szarża z prędkością o 51 km/h i większą od dopuszczalnej – od 400 do 500 zł mandatu i 10 punktów karnych

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki