Logo Przewdonik Katolicki

A małżeństwo, Mistrzu?

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Urodziliście się razem ipozostaniecie razem na zawsze. Itak będziecie razem, aż po milczącą pamięć Boga. (...) Śpiewajcie itańczcie razem ibądźcie weseli, ale niech każde zwas pozostaje sobą. Tak jak oddzielne są struny lutni, choć wibrują tą samą melodią. (Khalil Gibran)

„Urodziliście się razem i pozostaniecie razem na zawsze. I tak będziecie razem, aż po milczącą pamięć Boga. (...) Śpiewajcie i tańczcie razem i bądźcie weseli, ale niech każde z was pozostaje sobą. Tak jak oddzielne są struny lutni, choć wibrują tą samą melodią”. (Khalil Gibran)

 


 

Irena i Jerzy Grzybowscy – odpowiedzialni za Spotkania Małżeńskie w Polsce: „Niejeden raz sam stawiałem Jezusowi pytanie o małżeństwo, zarówno swoje, jak i ludzi, których Pan Bóg postawił na mojej drodze. Jest ono szczególnie ważkie w kontekście kwestionowania instytucji małżeństwa przez współczesną cywilizację, w obliczu coraz częstszego rozpadu małżeństw i masowego wzrostu liczby wolnych związków. Zazwyczaj życie we dwoje rozpoczynamy z ogromnym entuzjazmem i dynamiką. Dlaczego więc tak często i tak nagle „coś” się zaczyna psuć?”.

 

Charyzmat Spotkań Małżeńskich

Spotkania Małżeńskie są katolickim stowarzyszeniem, które prowadzi rekolekcje dla małżeństw, kursy przygotowujące do sakramentu, a także rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie. Oddzielny program przeznaczony jest dla kapłanów, alumnów seminariów duchownych i osób konsekrowanych. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych grup jest dialog – pojmowany jako droga duchowości, prowadzący do spotkania. I to właśnie dar spotkania jest charyzmatem stowarzyszenia.

 

Duchowość

Dialog – proponowany uczestnikom – stanowi metodę życia na co dzień, sposób budowania więzi małżeńskiej, więzi z innymi ludźmi, a także drogę osobowej więzi z Bogiem. Wypracowane w Spotkaniach Małżeńskich „zasady dialogu” (trzeba bardziej słuchać, niż mówić, rozumieć, niż oceniać, dzielić się sobą niż dyskutować, a nade wszystko przebaczać) pomagają w realizacji przysięgi małżeńskiej. Niezbędna jest również znajomość psychologii komunikacji, która w Spotkaniach Małżeńskich stanowi ważną pomoc w poznawaniu naturalnych cech osobowości, kształtowaniu ich i budowaniu relacji „ja + ty”. Zasady dialogu mogą także posłużyć jako drogowskazy w modlitwie, czytaniu Pisma Świętego, a także rachunku sumienia. Dla osoby żyjącej w związku małżeńskim droga do zjednoczenia w wierze i miłości z Bogiem prowadzi przez zjednoczenie (komunię osób) z mężem lub żoną. Dokonuje się to właśnie dzięki szeroko rozumianemu dialogowi.

 

Historia

Spotkania Małżeńskie zostały założone w Polsce na przełomie 1977 i 1978 r., opierając się na programie ruchu Marriage Encounter (działającego w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej). Na podstawie własnych doświadczeń wypracowano nieco inną duchowość i organizację. Pierwszy eksperymentalny „weekend dla małżeństw” odbył się w Laskach niedaleko Warszawy. Kolejne spotkania dały początek ruchowi rekolekcyjnemu, który stopniowo rozszerzał się w różnych diecezjach. – W naszym kraju istnieją obecnie 23 ośrodki Spotkań Małżeńskich. Działalność ta zaowocowała również ośrodkami m.in. na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Kazachstanie, Mołdawii, Rosji oraz Rumunii. W Europie Zachodniej jesteśmy obecni w Irlandii – tłumaczy Jolanta Szulc-Półtorak, odpowiedzialna za Bydgoski Ośrodek Spotkań Małżeńskich.

W 2004 r. Spotkania Małżeńskie zostały eksperymentalnie zatwierdzone przez Papieską Radę ds. Świeckich, natomiast w 2009 r. zyskały ostateczną akceptację jako międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawach papieskich.

Bydgoski Ośrodek Spotkań Małżeńskich powstał w 2005 r. przy współpracy Torunia. Jego duszpasterzem od początku jest ks. prałat Edmund Sikorski. Ośrodek wspiera również proboszcz bydgoskiej wspólnoty Matki Boskiej Zwycięskiej – ks. Wenancjusz Zmuda. Wspólnotę Animatorów tworzy osiem par – Jolanta i Tomasz Półtorakowie, Aleksandra i Piotr Broda, Beata i Przemysław Proczek, Katarzyna i Tomasz Wyczyńscy, Anna i Piotr Skoczykłoda, Joanna i Andrzej Bretes, Maria i Piotr Dębek oraz Daria i Tadeusz Praccy.

 

Rekolekcje i wieczory dla zakochanych

Małżeństwom proponowane są trzydniowe rekolekcje, których celem jest pogłębienie i odnowienie więzi małżeńskiej, a niekiedy nawet jej odbudowanie. – Zajęcia w czasie rekolekcji polegają na nauczeniu się i doświadczeniu dialogu prowadzonego przez męża i żonę we dwoje – w ich wspólnocie. Szczególna wartość Spotkań Małżeńskich polega na tym, że zajęcia odbywają się metodą warsztatową. Nie ma tradycyjnego układu prelegent–słuchacze, najważniejsza jest praca własna męża i żony – dodaje Tomasz Półtorak. Dla wielu rekolekcje stały się punktem zwrotnym w ich życiu. – Proponujemy różne formy pracy porekolekcyjnej – chociażby spotkania w małych grupach, rekolekcje pogłębiające, turnusy wakacyjne dla całych rodzin – mówi Jolanta Szulc-Półtorak.

Wieczory dla zakochanych to cykl dziewięciu spotkań przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Mogą w nich uczestniczyć również pary, które nie podjęły jeszcze decyzji o małżeństwie, ale poważnie myślą o przyszłości swojego związku.

Szczególną formą pracy Spotkań Małżeńskich są rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie.

 

Programy dla duchownych i konsekrowanych

Dialog prowadzony według zasad wypracowanych w Spotkaniach Małżeńskich jest uniwersalnym sposobem komunikacji – dlatego proponowany jest także kapłanom, alumnom seminariów duchownych i osobom życia konsekrowanego. Wszyscy oni uczestniczą w rekolekcjach równolegle z małżeństwami, ale według oddzielnego, specjalnie dla nich przygotowanego programu. Prowadzą dialog z Bogiem, który pomaga odnowić i pogłębić powołanie kapłańskie lub zakonne.

 

Informacje praktyczne

Co roku w Polsce odbywa się kilkadziesiąt weekendów rekolekcyjnych Spotkań Małżeńskich. Ich terminy można znaleźć na stronie internetowej www.spotkaniamalzenskie.pl, a także u odpowiedzialnych za rekolekcje w diecezji bydgoskiej: Jolanty i Tomasza Półtoraków (tel. 52 384 20 52; e-mail: jtkfp@wp.pl) lub Aleksandry i Piotra Broda (tel. 52 34 22 038; e-mail: olagwiazda@poczta.onet.pl).

 


Świadectwo Animatorów Ośrodka Bydgoskiego

„Na weekend rekolekcyjny Spotkań Małżeńskich pojechaliśmy zachęceni przez  znajomego kapłana w drugim roku poważnego kryzysu naszego związku. Kryzys oczywiście nie zniknął automatycznie, ale wróciła nadzieja, a my… już zostaliśmy w Ruchu Spotkań Małżeńskich. Od tego czasu staramy się 
stosować zasady dialogu i pomagać swoim świadectwem innym parom, które pragną odświeżyć czy wzmocnić swoje związki, opierając się na łasce sakramentu małżeństwa. Cieszymy się, że Bóg posługuje się nami, że możemy uczestniczyć w wielu wzruszających momentach podczas weekendów rekolekcyjnych i widzieć, jak cudownie działa Duch Święty pośród ludzi dobrej woli” – Kasia i Tomek

 

Świadectwa uczestników rekolekcji

„Nie przeżywamy poważnych konfliktów, kochamy się. Jest nam dobrze razem, ale właśnie dlatego przyjechaliśmy. I nie zawiedliśmy się. Nasz związek umocnił się jeszcze bardziej. Mamy nadzieję, że to, czego tu doświadczyliśmy, pomoże nam przetrwać trudności w porozumieniu, gdyby się kiedykolwiek pojawiły”.

 

„W naszym życiu przeżywamy <<dołek>>. Nie potrafiliśmy do tej pory znaleźć porozumienia. Byliśmy na progu rozstania. Przyjechaliśmy tu z niepokojem i niepewnością. Weekend sprawił, że wreszcie możemy się wysłuchać. Jest nadzieja…”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki