Logo Przewdonik Katolicki

Przez Maryję do Jezusa

Barbara Sawic
Fot.

W parafii św. Wojciecha w Kikole, przy trasie krajowej A10, w małej miejscowości Konotopie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, gdzie cześć odbiera Maryja w znaku łaskami słynącej figury Piety. Zdążają tutaj pielgrzymki zarównoz Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, jak i z parafii diecezji płockiej. Najliczniej w pierwszą niedzielę po 8 września, w dniu odpustu.

W parafii św. Wojciecha w Kikole, przy trasie krajowej A10, w małej miejscowości Konotopie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, gdzie cześć odbiera Maryja w znaku łaskami słynącej figury Piety. Zdążają tutaj pielgrzymki zarówno z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, jak i z parafii diecezji płockiej. Najliczniej – w pierwszą niedzielę po 8 września, w dniu odpustu.

 

 

 

 

Informacje o dziejach kultu Piety znajdziemy na stronie internetowej parafii św. Wojciecha w Kikole. Rzeźba w drewnie lipowym (przełom XVIII i XIX w.), nieznanego ludowego artysty, o wymiarach 55 cm wysokości i 32 cm szerokości, przedstawia Maryję z Jezusem zdjętym z krzyża i złożonym na Jej kolanach. Początkowo znajdowała się w przeszklonej kapliczce nadrzewnej. Do przydrożnej kaplicy murowanej, w 1885 r. przeniósł ją właściciel majątku Konotopie Szmakteter (nota bene protestant). Z upływem czasu kult Maryi szerzył się, rosła liczba pielgrzymów. W latach 1937–1938, gdy proboszczem parafii był ks. Wojciech Wolski, zbudowano w Konotopiu większą kapliczkę, z ołtarzem wewnątrz. Przeniesiono tu cudowną figurę.

Wybuchła wojna. Na początku listopada 1939 r. dwaj parafianie ze wsi Grodzień mieli sen, w którym otrzymali polecenie: z kaplicy trzeba zabrać Matkę Bożą! W tajemnicy przed wszystkimi, pod osłoną nocy, wynieśli figurę i dobrze ukryli. 29 listopada hitlerowcy, nawet nie otwierając drzwi do kaplicy, doszczętnie ją zniszczyli. „W styczniu 1940 r. ks. Tadeusz Szmidt sprowadził figurę do Kikoła i umieścił ją w kaplicy na cmentarzu, gdzie w tajemnicy […] odprawiano Msze Święte” – czytamy na wspomnianej stronie internetowej (http://web.diecezja.wloclawek.pl/parafia/kikol/konigro.html).  Dodajmy, że ks. Wolski dzielił tragiczny los duchowieństwa polskiego w obozie zagłady Dachau.

Z początkiem 1945 r. zdecydowano o przeniesieniu Piety do kościoła w Kikole. Należy przypuszczać, że przed Jej Obliczem wierni modlili się o ocalenie swojego proboszcza. Ks. Wolski przeżył, wrócił do parafii i w 1948 r. rozpoczął budowę kaplicy. Dzieło dokończył ks. Bronisław Babinowski.
W 2010 r., z inicjatywy proboszcza ks. Marka Mrówczyńskiego, na fundamentach tamtej kaplicy i wykorzystując z niej budulec, wzniesiono nową, jako wotum za beatyfikację Jana Pawła II. Fundatorami kaplicy są małżonkowie Grażyna i Krzysztof Karkosikowie. Prace zakończono 30 kwietnia br., a 1 maja odprawiona została Msza św. dziękczynna za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. W czwartek 30 czerwca, podczas Mszy św., konsekracji kaplicy przez jej poświęcenie dokonał biskup włocławski Wiesław A. Mering.  


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki