Logo Przewdonik Katolicki

W szeregach Akcji Katolickiej i "Civitas Christiana"

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Natomiast celem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana jest kształtowanie rzeczywistości polskiej na podstawie chrześcijańskiej koncepcji człowieka i świata, ujętej w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową.

Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Natomiast celem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest kształtowanie rzeczywistości polskiej na podstawie chrześcijańskiej koncepcji człowieka i świata, ujętej w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową.

 

Obecnie struktury Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej, która została powołana 1 grudnia 2004 r., tworzy trzynaście parafialnych oddziałów, w tym osiem w samej Bydgoszczy. Zrzeszają one prawie 200 członków. – Jednym z aspektów naszego działania są specjalne katechezy, dzięki którym realizujemy hasło danego roku duszpasterskiego. Dwa lata temu były to słowa „Otoczmy troską życie”, w 2010 r. – „Bądźmy świadkami miłości”, a w 2011 – „W komunii z Bogiem” – podkreśliła prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej Hanna Marchlik.

 

Codzienna formacja

Większość oddziałów, które liczą od 8 do 26 członków, organizuje spotkania dwa razy w miesiącu. Odbywają się one pod duszpasterską opieką księży asystentów, którzy posługują na różne sposoby – w zależności od wybranych zadań apostolskich. Asystentem diecezjalnym jest ks. Krzysztof Panasiuk, proboszcz bydgoskiej wspólnoty Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Strukturami organizacyjnymi w Kościele bydgoskim są: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. – Poszczególne struktury realizują swoje zadania, opierając się na wyznaczonych kierunkach działania. W roku 2010 zorganizowano m.in., podobnie jak w latach ubiegłych, pielgrzymkę na Jasną Górę oraz dni skupienia – dodaje Hanna Marchlik.

Na szczególną uwagę zasługuje organizacja dwóch konkursów ekumenicznych, co stało się impulsem do podjęcia współpracy z Pomorsko-Kujawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej. Wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” przygotowano także seminarium naukowe dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych zatytułowane „Ludzka ekologia człowieka”. 

Akcja Katolicka – idąc z duchem czasu – często korzysta z sieci internetowej, przekazując za jej pośrednictwem bieżące komunikaty, a także tworząc fotoreportaże. Dzięki Krystynie Greń, która jest delegatem do Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, powstało do tej pory aż 180 albumów.

 

Miejsce dla każdego

Rok 2011 to spotkania, wykłady i inicjatywy, które stały się odpowiedzią na aktualne problemy życia społecznego. – Jednym z ważniejszych wydarzeń było zorganizowanie, wraz z władzami miasta, koncertu dziękczynnego za beatyfikację Jana Pawła II – „Niech lampy naszej wiary nie gasną”. Szczególny wysiłek w to przedsięwzięcie włożył Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii katedralnej – powiedziała Hanna Marchlik.

Oddziały zakorzenione w poszczególnych wspólnotach prowadziły różnorodną działalność, przede wszystkim w zakresie pogłębiania życia religijnego. Są to również dzieła apostolskie – katechezy, prowadzenie stołówki dla ubogich, organizowanie Dni i Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, przybliżanie nauczania Jana Pawła II, zainicjowanie utworzenia młodzieżowych grup wolontariatu, a także współpraca z Parafialnymi Oddziałami Caritas.

Wśród członków Akcji Katolickiej znajdują się ludzie wielu profesji i zainteresowań – jest m.in. parlamentarzysta, a także przedstawiciele władz samorządowych Bydgoszczy, Nakła n. Notecią oraz Szubina. – Umacnianie tożsamości religijnej oraz wypełnianie swojej misji w Kościele – to właśnie oferuje Akcja Katolicka – zakończyła prezes Marchlik.

 

„Civitas Christiana”

Stowarzyszenie działa na podstawie statutu, który został zatwierdzony uchwałą Episkopatu Polski w marcu 2008 r. Na terenie diecezji bydgoskiej funkcjonują dwa oddziały – w Ślesinie oraz w Bydgoszczy. Oddział w Ślesinie, chociaż należy do liczniejszych i zrzesza około 80 członków, nie ma własnej siedziby, a jego członkowie są parafianami wspólnoty Świętego Mikołaja. Przewodniczącą Rady Oddziału jest Małgorzata Dybalska. Oddział w Bydgoszczy skupia 30 członków z kilkunastu parafii, a zebrania formacyjne odbywają się dwa razy w miesiącu. – Specyfiką bydgoskich struktur jest organizowanie spotkań w „Klubie Społeczeństwo”. Skupiają się one na różnorakich zagadnieniach. Jednym z omawianych tematów była chociażby „Eksterminacja Duchowieństwa na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939–1947” – powiedziała Hanna Marchlik, przewodnicząca Rady Oddziału w Bydgoszczy.

 

Kierunek – młodzi

W siedzibie stowarzyszenia mieści się sekretariat Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Od piętnastu lat oddział pomaga szkołom ponadgimnazjalnym z terenu diecezji w przeprowadzaniu etapów kolejnych edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. – Współorganizujemy wyjazd laureatów etapu diecezjalnego wraz z katechetami na Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią oraz na finał w Niepokalanowie – dodała Marchlik.

Oddziały w Ślesinie i Bydgoszczy tworzą razem z dziesięcioma podobnymi Oddział Okręgowy w Toruniu.

 Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej               

tel. 52 322 53 73 lub 783 981 823

hannamarchlik@tlen.pl

 

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

tel. 52 322 53 73 lub 783 981 823

www.civitaschristiana.pl

hannamarchlik@tlen.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki