Logo Przewdonik Katolicki

Miejsce wybrane przez Maryję

PK
Fot.

Malownicze tereny Przemęckiego Parku Krajobrazowego, pocysterska zabytkowa świątynia i cudowna figura Matki Bożej tak, w największym skrócie, można przedstawić Wieleń Zaobrzański.

Malownicze tereny Przemęckiego Parku Krajobrazowego, pocysterska zabytkowa świątynia i cudowna figura Matki Bożej – tak, w największym skrócie, można przedstawić Wieleń Zaobrzański.

 

Ta niewielka, licząca ok. 130 mieszkańców miejscowość, położona jest nad Jeziorem Mariackim, ok. 35 km na północny zachód od Leszna, na drodze pomiędzy Wolsztynem a Wschową.

 

Cysterskie początki

Początki osady giną w mroku dziejów, natomiast udokumentowana historia tego miejsca rozpoczyna się wraz z przybyciem tu pod koniec XIII w. cystersów sprowadzonych przez wojewodę poznańskiego Beniamina Zarembę. Co prawda, już w 1418 r. konwent klasztoru został przeniesiony do pobliskiego, bardziej obronnego Przemętu, jednak cystersi wciąż dbali o Wieleń, fundując tu w ciągu wieków kolejne drewniane kościoły. Murowaną, istniejącą do dziś świątynię wznieśli w latach 1731–1742 na planie krzyża łacińskiego. Ten późnobarokowy kościół, zaliczany do zabytków klasy I, został poddany pracom konserwatorskim na początku lat 90. XX w.

 

Zabytki wieleńskiej świątyni

Uwagę przybywających tu pielgrzymów zwraca pokrywająca sklepienie polichromia przedstawiająca m.in. sceny związane z życiem i kultem Maryi, barokowa ambona czy pochodzący jeszcze z wcześniejszego, drewnianego kościoła ołtarz boczny z umieszczonym obrazem Matki Bożej w kwiecie róży oraz Jej rodziców: św. Anny i św. Joachima. Będąc w tutejszym kościele, warto zajrzeć również do zakrystii, której ściany pokrywają XVIII-wieczne freski ze scenami z życia cystersów. Malowidła ścienne, tym razem o tematyce pasyjnej, podziwiać można również w dawnym kapitularzu zakonnym usytuowanym za prezbiterium. Tam znajduje się także otaczany czcią krucyfiks z XVIII w.

 

Nasza Ucieczka

Jednak najstarszym i najcenniejszym zabytkiem wieleńskiego kościoła jest, usytuowana w ołtarzu głównym, gotycka figura Maryi z Dzieciątkiem. 120-centymetrowa rzeźba pochodzi z drugiej połowy XV w. i została wykonana z drzewa lipowego na wzór figury, która uległa zniszczeniu, a która otaczana była w Wieleniu kultem jeszcze przed przybyciem tu cystersów, a więc „od niepamiętnych czasów”. Podobno Matka Boża objawiła się tu niegdyś ubogiej pasterce na pniu lipowym, a miejsce to, które sobie Maryja tak bardzo ukochała, zaczęto otaczać wielką czcią. Do dziś do sanktuarium w Wieleniu Zaobrzańskim, do cudownej figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników, przybywają rocznie dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Od wieków też, za Jej przyczyną, doznają tu wielu łask i uzdrowień zarówno fizycznych, jak i duchowych.

BT

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki