Logo Przewdonik Katolicki

Bóg na ulicach

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Obchodzona sześćdziesiąt dni po Wielkanocy uroczystość Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem wiary w realną obecność Chrystusa Eucharystycznego. Co roku uczestniczą w niej tysiące wiernych.

 

W Gnieźnie główne uroczystości odbyły się w parafii katedralnej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Po Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej wyruszyła procesja, która podążyła do czterech ołtarzy usytuowanych kolejno przy Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, na gnieźnieńskim Rynku oraz przy kościele garnizonowym. W homilii wygłoszonej przy ostatnim ołtarzu, którego tło stanowiła biało-czerwona flaga i słowa Bóg, Honor, Ojczyzna, abp Kowalczyk przypomniał, że uroczystość Bożego Ciała jest publicznym oddaniem hołdu i czci Chrystusowi Eucharystycznemu. – Bóg przemierza nasze ulice nie tylko niesiony w złocistej monstrancji, ale i w naszych sercach. My jesteśmy Christofori, czyli nosicielami Chrystusa, Jego życia i Jego miłości – dzięki temu, że spożywamy chleb Boży z ołtarza Pańskiego – mówił prymas. Podkreślił również, że Eucharystia jako sakrament miłości buduje wspólnotę Kościoła, który jest Ciałem Chrystusa. Eucharystia, będąc sakramentem miłości Boga do człowieka, jest jednocześnie sakramentem miłości człowieka do człowieka. Jest sakramentem, który buduje każdą wspólnotę: religijną, zawodową, rodzinną i narodową. – Otwarcie się na Boga oznacza każdorazowe otwarcie się także na człowieka. Przyjęcie Boga oznacza przyjęcie i akceptację człowieka. Przebaczenie ze strony Boga zobowiązuje do przebaczenia bliźniemu. Jeżeli nie przebaczycie z serca, nie może przebaczyć wam także Ojciec Niebieski. Jak bardzo tej postawy potrzeba dziś w naszej Ojczyźnie – stwierdził abp Kowalczyk. Apelował również o zaniechanie sporów i zaprzestanie sztucznego dzielenia Polski w imię politycznych interesów. – Chcemy być jedną Polską, jedną Ojczyzną, solidarną wspólnotą ludu Bożego i ludzi dobrej woli, wyrosłą z tych samych korzeni i wartości chrześcijańskich. Nie chcemy żadnych sztucznych podziałów na dwie Polski. Polska ma już dość tego dzielenia Polaków, niekiedy w imię doraźnych egoistycznych korzyści politycznych, czy też celowego skłócenia wspólnoty narodowej. Chcemy pokoju wewnętrznego, zjednoczenia sił w budowaniu dobra wspólnego całej Ojczyzny. Tego uczy nas dzisiejsza uroczystość. Tego uczył nas bł. Jan Paweł II – wołał prymas. Przypomniał również, że tegoroczna uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w szczególnym roku wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II oraz roku kard. Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Obaj przez lata sprawowali Eucharystię, przewodniczyli procesjom eucharystycznym, zwłaszcza w uroczystość Bożego Ciała. Przemawiali i błogosławili wiernych. – Ufam, że dziś radują się w niebie z naszej tu obecności. Obydwaj byli wielkimi czcicielami Eucharystii – dodał abp Kowalczyk. W procesji szły poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kościelnych, siostry zakonne, kapłani, dziewczynki sypiące kwiaty, przedstawiciele lokalnych władz i wierni z gnieźnieńskich parafii. O oprawę muzyczną zadbał Chór Prymasowski oraz Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu i Miasta Gniezna.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki