Logo Przewdonik Katolicki

Duże zmiany

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Czym parafie najbardziej interesują się pod koniec czerwca? Zmianami księży. A jest ich w tym roku sporo.

 

Przyczyny

Powodów zmian kapłańskich jest kilka. Niektóre wynikają z faktu, że corocznie do grona duchownych Kościoła krakowskiego dołączają nowo wyświęceni, dla których trzeba wybrać konkretne parafie. A to znaczy, że starsi księża zostają przesunięci na inne placówki duszpasterskie. Ruch zmian wywołany jest również kadencyjnością niektórych funkcji kościelnych. Prócz tego część zasłużonych kapłanów przechodzi na emeryturę, a więc trzeba na ich miejsce wyznaczyć nowych proboszczów.

 

Probostwa

W obszarze tegorocznych zmian proboszczowskich na uwagę zasługują następujące sprawy. Na wspomnianą „emeryturę kapłańską” przechodzi w naszej diecezji ponad dwudziestu duchownych. Wśród większych parafii nowego duszpasterza witają: Dobczyce, Gdów, Jordanów, Rabka Zdrój – św. Teresy, Wadowice – Ofiarowania NMP, Zakopane – Najświętszej Rodziny oraz w Kraków – św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym i św. Józefa w Nowej Hucie. Inne informacje znajdują się na wyjątkowo obleganej w tych dniach stronie: www.diecezja.pl.

 

Emocje

Zmiana posługi i przenosiny do innej parafii z ludzkiego punktu widzenia nie są wcale takie proste. Jedni księża przeżywają to łatwiej, inni trudniej. Podobnie jest z wiernymi, którzy przyzwyczajają się do „swoich” księży. – Ważne jest zdobywanie szerszego doświadczenia duszpasterskiego. Nowe środowisko zmusza kapłana do postawienia sobie wyższych wymagań – mówi ks. prałat Stanisław Podziorny. Ponadto dodaje, że każda zmiana jest również praktyczną formą rządzenia diecezją przez biskupa. A księża mogą namacalnie potwierdzać złożone w dniu swoich święceń przyrzeczenie posłuszeństwa.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki