Logo Przewdonik Katolicki

Pasterz i owczarnia

Bp Stanisław Napierała
Fot.

Czytania mszalne IV Niedzieli Wielkanocnej stawiają w centrum naszej uwagi osobę Jezusa ? dobrego Pasterza i Jego owce. To obraz wspólnoty Kościoła ? Bożej owczarni.

Jezus lubił nazywać siebie pasterzem i patrzeć na gromadzące się wokół Niego tłumy ludzi oczyma pasterza, za którym podążają owce. Widząc ludzi, litował się nad nimi, bo byli rozproszeni i zagubieni ?jak owce nie mające pasterza?. ?I zaczął ich nauczać? (Mk 6, 34). Mówił im o Bogu, który jest ich Ojcem. Odsłaniał Go im i przekazywał Jego naukę. Wskazywał drogę do Niego.

Nauczał, że Bogu zależy na każdym człowieku, zwłaszcza zaś na tym, który od Niego się odwrócił i zszedł na manowce. Bóg szuka go jak pasterz, który na górach zostawia dziewięćdziesiąt dziewięć owiec i podąża za tą jedną, która się zabłąkała (por. Mt 18, 12?13).

Wyjawił, że został posłany przez Ojca, aby ?owce miały życie i miały je w obfitości? (J 10, 14). Przez ?obfitość życia? rozumiał życie, do którego On, jako człowiek, miał przejść przez zmartwychwstanie. Jest to pełnia życia, w której mieści się pełnia radości, pełnia szczęścia, pełnia miłości. Jest to niebo, do którego są wszyscy powołani.

Ujmujące w dzisiejszej Ewangelii są słowa o pasterzu wołającym swoje owce po imieniu. One, słysząc głos jego, podążają za nim, ponieważ głos jego znają. W sformułowaniach tych Jezus wskazuje na serdeczną intymność, jaka znamionuje w owczarni Kościoła relacje między Nim i Jego uczniami. Uczniowie są wyposażeni w dar uzdalniający ich do rozpoznawania głosu prawdziwej nauki i odróżniania jej od błędów i zafałszowań.

Ewangelia przestrzega dziś i uwrażliwia na możliwość pojawienia się w owczarni Kościoła pseudonauczycieli i reformatorów. Nazywa ich ?złodziejami?, ?zabójcami?, ?najemnikami?, ?obcymi?. Im nie zależy na dobru owczarni, lecz na niszczeniu jej. Są obłudni i podstępni, jak ?wilki w owczej skórze?. Nie wchodzą do owczarni przez bramę, lecz wdzierają się do niej inną drogą.

A bramą jest Jezus. On jest kryterium rozpoznawalności prawdziwych i fałszywych nauczycieli. Warto o tym pamiętać, ilekroć na temat Kościoła wypowiadają się w mediach tak zwani ?dyżurni?. Czy im zależy na tym, by rosła wiara ludzi w Chrystusa i miłość do Niego? Pozorując troskę o Kościół, uderzają w pasterzy, by rozpraszały się owce. Czytania dzisiejszej niedzieli dwukrotnie przytaczają słowa tego, któremu zmartwychwstały Pan powiedział: ?Paś baranki moje? paś owce moje?. To Piotr. Tym, którzy zwrócili się do niego w dniu Zesłania Ducha Świętego z pytaniem: ?Co mamy czynić??, odpowiedział: ?Nawróćcie się, ochrzcijcie się, weźmijcie Ducha Świętego, wierzcie, że Jezus jest Bogiem i Zbawicielem, podążajcie za Nim, kształtujcie według wiary w Niego swoje życie?.

Kościół, zapatrzony w Jezusa Chrystusa ? dobrego Pasterza, rozpoczyna dziś Tydzień Modlitw o Powołania. To bardzo ważna sprawa. Trzeba modlić się w intencji pasterzy i o nowych pasterzy; pasterzy według serca Bożego, na wzór Jezusa dobrego Pasterza, którzy będą paść, to jest prowadzić ludzi mądrze i roztropnie do nieba.

 


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki