Logo Przewdonik Katolicki

Argentyńskie drogi

Monika Białkowska
Fot.

Kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej pracują czasem na krańcach świata. Ks. Andrzeja Rogowicza misjonarski zapał zaniósł aż do miasta General Rodriguez w Argentynie.

 

 

Ks. Rogowicz do diecezji Mercedes-Lujan wyjechał w 1992 r., obecnie jest proboszczem w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Jego parafia liczy 70 tys. mieszkańców i jest największą parafią w diecezji. Pomocą duszpasterską służy mu neoprezbiter oraz emerytowany rektor seminarium, a zarazem długoletni wikariusz generalny diecezji.

 

Większość

Praca misyjna ks. Andrzeja obejmuje przede wszystkim sprawowanie sakramentów i nabożeństw – w tak dużej parafii chrzty, śluby i pogrzeby liczone są na setki i sprawowane bywają niekiedy aż do późna w nocy. Co charakterystyczne, choć więź ludzi z Kościołem jest na ogół słaba, co obserwować można choćby podczas niedzielnych Mszy św., to te trzy wydarzenia w życiu obchodzone są bardzo rodzinnie i hucznie, często ponad możliwości finansowe rodzin.

 

Elita

Niedzielna Msza św. gromadzi elitę parafii. Przychodzą na nią wierni bliżej związani z Kościołem, o głębszej świadomości wiary i czujący potrzebę wspólnoty. Są obecni mimo wysokich temperatur, ubrani stosownie do sytuacji. Spontanicznie i z radością typową dla ludzi Południa angażują się w śpiewy i liturgię.

 

Ubodzy

Bliska ks. Andrzejowi jest posługa na rzecz osób ubogich, których tu nie brakuje. To, że tak wielu potrzebuje pomocy, jest często efektem swoistego stylu bycia, który każe ludziom żyć dniem dzisiejszym i nie martwić się o jutro. Jeśli dodać do tego brak zaradności, bezrobocie, przypadki losowe, łatwo wyobrazić sobie można morze potrzeb, z jakimi spotyka się ks. Andrzej. Każdego dnia troszczy się on o dożywianie ponad setki dzieci, często wraz z ich rodzicami. W pomocy tej w żaden sposób nie uczestniczą lokalne władze, chętnie za to włączają się do pomocy parafianie i sami ubodzy, służąc swoją pracą.

 

Dzieci

Pomoc ubogim to nie tylko posiłki – to również prowadzona przez parafię szkoła katolicka, do której uczęszcza ok. 1700 dzieci. Chociaż do szkoły przyjmowani są uczniowie różnych wyznań, ks. Andrzej u wszystkich cieszy się dużym szacunkiem i sympatią. Sama szkoła cieszy się bardzo dobrą renomą w mieście, co zawdzięcza zarówno szerokiej ofercie edukacyjnej, jak i zaangażowaniu i oddaniu nauczycieli.

 

Niechętni

Kościół, w którym pracuje ks. Andrzej, znajduje się w samym centrum miasta, przy głównym placu. Chociaż założenia architektoniczne tego miejsca są piękne, widok całości pozostawia wiele do życzenia. O estetykę kościoła dba parafia, również przez regularne usuwanie napisów z kościelnych murów. Tuż obok kościoła jest bowiem  dyskoteka. Od wielu lat w weekendowe noce towarzyszy ks. Andrzejowi i całej najstarszej części miasta głośna, męcząca muzyka, na którą w żaden sposób lokalne władze nie chcą reagować.

 

Cierpiący

Bogate doświadczenia przynosi nie tylko parafia, ale również jej bliższe i dalsze okolice. W pobliżu znajduje się również jedyny w Argentynie szpital dla trędowatych – tak rozbudowany, że stał się w zasadzie sporym miasteczkiem, w którym mieszkają razem cierpiący. Ogrom bólu ludzkiego bardzo kontrastuje  z pięknem argentyńskiej przyrody, z wodospadami, tropikalną roślinnością i zwierzętami oraz z potęgą ludzkiej myśli, która objawia się chociażby w elektrowni wodnej „Itaipu”, zaliczonej do siedmiu nowożytnych cudów świata. W narodowym sanktuarium Argentyny w Lujan znajduje się cudowna figurka Matki Bożej Pocieszenia. W podziemnych kaplicach poświęconych różnym sanktuariom znajduje się również miejsce poświęcone Pani Jasnogórskiej. Sanktuarium w Lujan w 1982 r. odwiedził papież Jan Paweł II.

Wszystko to razem składa się na świat będący nowym domem dla ks. Andrzeja, który przed laty z małej Łobżenicy pojechał w świat, by przynaglony miłością Chrystusa, świadczyć o Nim aż po krańce świata.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki