Logo Przewdonik Katolicki

Ważne są intencje serc

Michał Chojnacki
Fot.

Postać i pontyfikat Jana Pawła II upamiętniają w nadwarciańskim Kole: obelisk, ulica jego imienia i tablica umieszczona na zewnętrznej elewacji ratusza. Tzw. żywym pomnikiem papieża jest miejscowe Gimnazjum Publiczne nr 3.

 

 

Obelisk ustawiono w 2000 r. na niezagospodarowanym wówczas miejskim placu, a przylegający do placu odcinek ulicy otrzymał nazwę aleja Jana Pawła II. Miejsce pamięci gromadzi wiernych w rocznice papieskie, w święta kościelne i państwowe. Przybywają po Mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej aleją, wzdłuż której płoną znicze. Przy pomniku modlą się i śpiewają, składają kwiaty. Na kamiennym cokole umieszczona jest tablica z napisem: „Synowi ziemi polskiej, Pielgrzymowi Tysiąclecia, Obywatelowi Koła papieżowi Janowi Pawłowi II za umacnianie ducha, wiary, miłości i solidarności – wierni rodacy miasta Koła. Grudzień 2000 r.” Tytuł Honorowego Obywatela Koła Rada Miejska nadała Ojcu Świętemu 27 kwietnia 1999 r. We wniosku zaznaczono, że nadanie jest podziękowaniem kolan dla Ojca Świętego za miłość i szacunek, jakim darzy każdego człowieka przez ćwierćwiecze swego pontyfikatu”. Stosowny akt wręczyli papieżowi w  Licheniu, w 1999 r., burmistrz Koła Jerzy Przybylski i przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Jabłoński. Sześć lat później Rada Miejska zdecydowała o umieszczeniu na zewnętrznej ścianie Urzędu Miasta tablicy dedykowanej „Janowi Pawłowi II Honorowemu Obywatelowi Miasta Koła”.

Choćby inni nie wymagali

Pod koniec 2005 r., uwzględniając wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, Rada Miejska postanowiła nadać Gimnazjum nr 3 w Kole imię papieża Jana Pawła II (uchwała z 16 grudnia). Akt nadania imienia, podpisany przez burmistrza Jana Stępińskiego, opatrzony jest datą 1 kwietnia 2006 r. W tym też dniu odbyła się podniosła szkolna uroczystość z udziałem biskupa włocławskiego, władz samorządowych i oświatowych. Podczas Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pasterz diecezji poświęcił sztandar szkoły, a w homilii, wyrażając radość z wyboru patrona, powiedział m.in.: „Warto korzystać z nauk Ojca Świętego; świat potrzebuje ludzi mądrych, światłych i dobrych. To honor i zaszczyt uczyć się i pracować w szkole im. Papieża Jana Pawła II – człowieka niezwykłego, obdarzonego wielkim sercem i umysłem, który jest autorytetem moralnym”.   Na zewnętrznej ścianie gmachu znajduje się tablica (dar Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole). Napis przypomina społeczności gimnazjalnej: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. W holu zwraca uwagę miejsce poświęcone patronowi. W dniach uroczystych składane są tam kwiaty, zapalane znicze.

 

Zaszczyt i zobowiązanie

Przyjęcie takiego patrona to nie tylko zaszczyt. To również zobowiązanie do hołdowania wartościom, według których żył Ojciec Święty, do wcielania w życie treści jego nauczania.  Gimnazjum nr 3 dołączyło do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Pierwsze ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół, których patronem jest Ojciec Święty, odbyło się 20 listopada 1998 r. w Radomiu. W organizowanych od 2000 r. Ogólnopolskich Pielgrzymkach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę rokrocznie uczestniczy wspólnota kolskiego gimnazjum. – W tym roku przybędziemy „rodzinnie” do tronu Maryi Jasnogórskiej 5 października: zarówno z różnych stron Polski, jak i spoza jej granic (w Polsce i na świecie jest ok. 1200 placówek oświatowych, których patronem jest Jan Paweł II, przyp. LB). Będziemy wspólnie modlić się – już nie o rychłą beatyfikację, ale do naszego błogosławionego Patrona. Spotkaniu w obecności biskupa radomskiego Henryka Tomasika, duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz –  powiedział dyrektor Lech Brzeziński.

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki