Logo Przewdonik Katolicki

Droga sprawdzona przez wieki

Błażej Tobolski
Fot.

Ci wszyscy, którym bliska jest sprawa głoszenia Słowa Bożego i życia nim, wzięli udział w sympozjum poświęconym temu zagadnieniu.

 

 

Sympozjum biblijne, które odbyło się 23 marca w siedzibie Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, było wyjątkowym wydarzeniem. Po raz pierwszy bowiem w Polsce zorganizowano tego typu spotkanie naukowe dotyczące adhortacji apostolskiej Benedykta XVI Verbum Domini (O Słowie Bożym). Jego inicjatorem był abp Stanisław Gądecki, a wzięli w nim udział znani i cenieni polscy bibliści. − Cieszę się, że tylu słuchaczy uczestniczy w sympozjum i pragnie zastanowić się nad Słowem Bożym – przyznał abp Gądecki podczas tego spotkania.

 

Biblia jak busola

Poznańskie sympozjum zatytułowano „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła. Praktyczne wskazania posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI Verbum Domini. Poświęcone było ono podpisanej przez Benedykta XVI we wrześniu 2010 r. adhortacji − dokumentowi podsumowującemu obrady XII Synodu Biskupów. Podczas sympozjum biblijnego poruszono m.in. kwestie dotyczące miejsca i roli Słowa Bożego w życiu współczesnych chrześcijan, zwłaszcza kapłanów, a także naszych parafii i diecezji. − Badania socjologiczne dowodzą, że ok. 50 proc. ludzi w Europie twierdzi, że Biblia jest dla nich zbyt trudną i niezrozumiałą lekturą – zauważył abp Gądecki, otwierając obrady. Dodał też, iż płynie „stąd wniosek, że samo Pismo Święte nie wystarcza, by człowiek mógł z niego wyprowadzić wiążące przesłanie”. − Ten proces musi dokonać się we wspólnocie Kościoła – podkreślił metropolita poznański. Zaznaczył on jednocześnie, że „trzeba traktować Pismo Święte jak busolę na drogach naszego życia”. − Biblia nie jest wydumanym narzędziem do operacji na ludzkim umyśle, ale jest sprawdzoną przez wieki drogą wskazującą człowiekowi przejście do większego sensu i do odnalezienia samego siebie. Prawdziwa świętość wyrasta ze Słowa Bożego i nim się karmi – przypomniał abp Gądecki.

 

Nie słuchać, to grzech!

Także abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, wskazując na potrzebę lepszej znajomości Słowa Bożego wśród wyznawców Chrystusa wyjaśnił, że jest ono „jedynym silnym antidotum na współczesną laicyzację, która idzie przez Polskę, Europę i świat”. Natomiast ks. prof. Henryk Witczyk z KUL, przewodniczący Ogólnopolskiego Dzieła Biblijnego przypomniał, że papież w adhortacji Verbum Domini zawarł bardzo celny tekst o grzechu niesłuchania Słowa Bożego. − Z tego grzechu my, jako Kościół, ale także jako pojedynczy chrześcijanie i wspólnoty, musimy się nawrócić – stwierdził biblista, dodając, że „ktoś, kto nie słucha Słowa Bożego nie może być apostołem”. Również ks. prof. Stanisław Haręzga z KUL zaznaczył, że adhortacja zwraca uwagę na to, aby wierni nauczyli się rozpoznawać korzeń grzechu w niesłuchaniu Słowa Bożego, ale także na to, żeby każda parafia wychowywała i formowała parafian w relacji do tego Słowa. − Benedykt XVI w swoim dokumencie wyraża życzenie, by działalność duszpasterska sprzyjała powstawaniu licznych małych wspólnot, które szerzyłyby formację, modlitwę i poznawanie Biblii według wiary Kościoła – zauważył prelegent.

 

Jak powinna wyglądać lekcja religii?

Z kolei o animacji biblijnej jako o skutecznym sposobie propagowania Słowa Bożego wśród uczniów mówił ks. dr Wojciech Pikor z KUL zajmujący się naukowo Biblią w katechezie. Zwrócił przy tym uwagę, że jesteśmy jeszcze daleko od dopracowania się właściwego modelu katechezy biblijnej. – Fakt, że uczniowie w polskich szkołach ponadgimnazjalnych uczą się interpretowania tekstu biblijnego na lekcjach języka polskiego, a nie na lekcji katechezy powinien być wyrzutem sumienia dla katechetyków – podkreślił biblista. Przypomniał też, że „urząd nauczycielski Kościoła to również niezliczone wypowiedzi papieży”. − Trochę zapominamy, tym bardziej w bliskości beatyfikacji Jana Pawła II, że jest on wielkim interpretatorem Pisma Świętego i wystarczy na katechezie sięgać chociażby po jego adhortacje i encykliki – zachęcał ks. dr Pikor.

− Mam nadzieję, że każdy z uczestników sympozjum osobiście przeczyta tekst adhortacji Verbum Domini. Myślę, że ta lektura napełni każdego chęcią i odwagą do medytowania Słowa Bożego, do przeżywania go, ale przede wszystkim do życia nim – powiedział na zakończenie obrad abp Stanisław Gądecki.

 

 


Organizatorem Sympozjum biblijnego był Wydział Teologiczny UAM, Zakład Egzegezy Starego i Nowego Testamentu tego Wydziału oraz archidiecezja poznańska.

 

 


Wśród polskich biskupów biorących udział w październiku 2008 r. w pracach XII Synodu Biskupów na temat Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła odbywającego się w Rzymie był także abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański pozostawał wówczas, za pośrednictwem internetu, w stałym kontakcie z wiernymi z Polski, a zwłaszcza z terenu naszej archidiecezji. Relacjonował bowiem prace synodu i swoje przemyślenia na ten temat na blogu, czyli za pomocą dziennika internetowego. Można się z nim zapoznać, wchodząc na stronę: www.archpoznan.pl/blog.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki