Logo Przewdonik Katolicki

Rower na wiosnę

PK
Fot.

Nareszcie widok za oknem nie odstrasza amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu na powietrzu.

 

 

Oczywiście nie mam tutaj na myśli miłośników sportów zimowych (do których nie należę), a więc: narciarzy, łyżwiarzy czy dzieci uwielbiających zabawy na śniegu.

Dłuższe, słoneczne dni zachęcają do organizowania pieszych i rowerowych wycieczek. Zanim jednak wybierzemy się tylko w krótką trasę rowerową, warto sprawdzić i przygotować nasz dwuślad.

 

Smarowanie

Niezależnie od miejsca (garaż, piwnica, skrytka), w którym przechowywaliśmy rower, warto dokładnie go wyczyścić. Jeśli nie zakonserwowaliśmy go na zimę, na ramie lub w innych miejscach może zalegać błoto. Rower czyścimy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń za pomocą delikatnej szczotki. Najwygodniej czyści się ramę po zdjęciu kół, którymi zajmujemy się w następnej kolejności. Po umyciu całość przecieramy suchą szmatką.

Każdy rowerzysta wie, jak ważne jest odpowiednie nasmarowanie bicykla. W sklepach sportowych możemy zakupić smary i środki czystości produkowane przez firmy specjalizujące się w produkcji dla przemysłu rowerowego. Kompleksowe przesmarowanie pojazdu daje pewność, że elementy roweru wolniej się zużyją.

Smarem syntetycznym smarujemy wszystkie łożyska, gwinty, a także wnętrze rury podsiodłowej. Następnie używamy odtłuszczacza, który usunie resztki smaru i brudu. Inny, delikatniejszy przyda się do usunięcia nieczystości z ramy, widelca i kokpitu. Nie uszkodzi lakieru oraz części gumowych i plastikowych. Następnie za pomocą szmatki i pędzelka dokładnie czyścimy przerzutki.

 

 

Łańcuch

Nie można zapomnieć o odpowiednim wyczyszczeniu łańcucha i wielotrybu. Najłatwiej uczynić to za pomocą specjalnego narzędzia z plastikowymi ząbkami i płaskimi szczotkami. Wystarczy włożyć przyrząd wypełniony odtłuszczaczem w łańcuch i kręcić pedałami odwrotnie do kierunku jazdy, a system obrotowych szczotek wykona za nas całą pracę. Następnie trzeba go posmarować.

Warto też sprawdzić, czy linki hamulców i przerzutek gładko poruszają się w pancerzykach, a także stan zużycia klocków hamulcowych.

Na koniec specjalnym nabłyszczaczem posmarujmy ramę, widelec i inne aluminiowe części roweru, dopompujmy koła i... w drogę!

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki