Logo Przewdonik Katolicki

Znów będziemy razem

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Kardynał Stanisław Dziwisz: Beatyfikacja to nowy rozdział w życiu Jana Pawła II.

 Kardynał Stanisław Dziwisz: – Beatyfikacja to nowy rozdział w życiu Jana Pawła II.

 

Konferencja prasowa zorganizowana w kurii 7 marca  dotyczyła jednego faktu: uroczystości beatyfikacji papieża. Głos zabierali kolejno: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego, bp Jan Zając, kustosz sanktuarium w Łagiewnikach, ks. Jan Kabziński, prezes Centrum „Nie lękajcie się!” i Kazimierz Barczyk, prezes Stowarzyszenia Gmin Małopolski. Całość prowadził ks. dr Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji.

 

Globalny telemost

Wszyscy podkreślali, że ta beatyfikacja to wyjątkowa szansa dla każdego wierzącego i wszystkich mieszkańców Krakowa oraz Małopolski, zarówno z punktu widzenia duchowego, jak i wizerunkowego. Kardynał zauważył, że zbieżność daty beatyfikacji ze świętem Miłosierdzia Bożego nada tym wydarzeniom jeszcze większy rozgłos. Zostanie utworzony globalny telemost, dzięki któremu przesłanie o Bożym Miłosierdziu i osobie papieża Polaka wybrzmi jednocześnie na wszystkich kontynentach. Oficjalny kult błogosławionego Jana Pawła II rozpocznie się – tłumaczył metropolita – od momentu, kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI odmówi pierwszą, specjalną modlitwę przy jego relikwiach w Rzymie.

 

Transparenty dla wiernych

Organizując ten ważny dzień w Krakowie, prezydent Jacek Majchrowski zapewnił, że w mieście (Rynek Główny i Łagiewniki) będą ustawione telebimy, na których będzie można oglądać na żywo relację z Watykanu. Poza tym ma kursować bezpłatny tramwaj dowożący pielgrzymów z dworca do Łagiewnik. Z pomocą przyjdzie nam kilka tysięcy wolontariuszy. Będą nawet – wspomniał wicemarszałek – rozdawane okolicznościowe transparenty, z którymi pątnicy będą mogli świętować ten historyczny dzień. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.janpawel2.malopolska.pl

 

„Polski Rzym”

Bp Jan Zając poinformował, że w sanktuarium łagiewnickim, które będzie pełniło w tych dniach rolę polskiego Rzymu, spodziewanych jest więcej niż 150 tys. pielgrzymów. Oprócz grup z Polski zapowiedzieli się goście z Litwy, Słowacji czy Węgier. Wszyscy będą mogli dzięki przekazowi satelitarnemu uczestniczyć od godz. 10 w transmisji z beatyfikacji Jana Pawła II, która odbędzie się na Placu św. Piotra. Największe zgromadzenie wiernych będzie prawdopodobnie – jak zwykle – miało miejsce w Godzinę Miłosierdzia. Natomiast specjalne czuwanie przed dniem 1 maja rozpocznie się dzień wcześniej Apelem Jasnogórskim o godz. 21 i potrwa przez całą noc.

 

Pięć minut dla Krakowa

Na zakończenie konferencji  ks. Jan Kabziński zasygnalizował, że obchody beatyfikacyjne praktycznie będą trwały przez cały rok. Wśród wielu „ofert” religijno-kulturalnych przykuwa uwagę koncert „Kraków moje miasto życia”, który odbędzie się na Rynku Głównym o godz. 20  i na pewno skupi wielu uczestników cieszących się nowym błogosławionym. Jest to poza tym – mówił Kazimierz Barczyk – swoiste pięć minut dla Krakowa i Małopolski. Warto bowiem sobie uświadomić, że gdyby miasto i województwo chciały sobie zorganizować promocję na taką skalę, jaką uzyskają w tych dniach dzięki Janowi Pawłowi II, musiałyby wydać bagatela...  miliard euro.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki