Logo Przewdonik Katolicki

Czuwajcie!

ks. Jakub Dębiec
Fot.

Czuwaj! To zwrot, jakim pozdrawiają się harcerze. Zapytani o jego znaczenie, odpowiadają:

Czuwaj to znaczy wytęż słuch
Czy podstęp, gdzie nie czyha
To nieustanny myśli ruch
Rycerska służba cicha

 

Czuwaj to znaczy wytęż wzrok
Abyś się czuł bezpieczny
By twych poczynań każdy krok
Był mądry i skuteczny

 

Czuwaj to znaczy dzień i noc
Strzeż ojców swych spuścizny
To potężna ducha moc
I służba dla ojczyzny

 

Czuwaj to znaczy wpośród dróg
I zmiennych dni żywota
Aby przy tobie były wciąż
Ojczyzna nauka cnota.

 

Czuwajcie! – to wezwanie, które słyszymy w ostatnią niedzielę listopada, która jest pierwszą niedzielą Adwentu, a tym samym pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego. Czuwajcie! W ten sposób zwraca się do nas sam Jezus Chrystus, wskazując nam na to, jak mamy przeżyć ten adwentowy czas.

Odwołując się do słów opisujących znaczenie harcerskiego pozdrowienia, możemy powiedzieć, że Chrystusowe wezwanie „Czuwajcie!” oznacza dla nas - uważnie słuchajcie, miejcie oczy szeroko otwarte i strzeżcie tego, co dobre i piękne. Ktoś może zapytać, czy konieczna jest taka mobilizacja przed świętami Bożego Narodzenia? Przecież trudno jest o nich nie usłyszeć. W sklepach, radiu, telewizji, na ulicy – wszędzie słyszymy kolędy. Prawie niemożliwe jest więc przeoczenie świąt. Ulice są udekorowane, na głównych placach stoją już piękne choinki. Czy jednak przygotowanie się do Bożego Narodzenia polega tylko na zawieszeniu bombek i zapaleniu światełek na choince? Nie! Choć bombki i choinki są ważne, to jednak najważniejsze jest to, jak przygotujemy nasze serca. Dlatego Pan Jezus woła „Czuwajcie!”, abyśmy nie zapomnieli o tym, co najważniejsze, o naszych sercach, w których On ma się narodzić. Nie możemy zapominać, że żyjemy w czasach, w których choć ulice i place są w okresie adwentowym pięknie przyozdobione, to jednak coraz częściej zapomina się, albo i nie chce się pamiętać, że wspomnienie narodzin Syna Bożego Jezusa Chrystusa winno być powodem tej wielkiej radości. Zatem oglądajmy, słuchajmy i zachowujmy to wszystko, co pozwoli nam pięknie przeżyć adwentowy czas i prawdziwie przygotować się do uroczystości Narodzenia Pańskiego.  

Chrystusowe wezwanie „Czuwajcie!” nie przestanie nas obowiązywać również wtedy, gdy zakończy się okres Adwentu. Nasze serca mają być bowiem gotowe na spotkanie z Panem Jezusem nie tylko raz w roku, ale każdego dnia, gdyż o godzinie, której się nie domyślamy, Syn Człowieczy przyjdzie.

Życzę zatem, aby tegoroczny Adwent był dla nas wszystkich czasem błogosławionym, w którym świadomie odpowiemy na Chrystusowe wezwanie „Czuwajcie!”.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki