Logo Przewdonik Katolicki

Emeryta krok w świat bez gotówki

Michał Bondyra
Fot.

Zamiast gotówki karta. Zamiast listonosza bankomat. Czy emeryci powiedzą tak rewolucji w sposobie pobierania przez nich comiesięcznych świadczeń?

Zamiast gotówki – karta. Zamiast listonosza – bankomat. Czy emeryci powiedzą „tak” rewolucji w sposobie pobierania przez nich comiesięcznych świadczeń?

 


 

Przed rokiem Ministerstwo Finansów opublikowało projekt dokumentu zatytułowanego „Program rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2009–2013”, w którym czytamy m.in. o tym, że resort chciałby, by do 2013 r. 90 proc. stypendiów, rent i emerytur, a także innych świadczeń socjalnych było przesyłane w formie bezgotówkowej. Chodzi oczywiście o oszczędności. Według szacunków Instytut Global Insight emisja i obsługa pieniądza gotówkowego uszczuplają bowiem budżet państwa o ponad 10 mld zł rocznie. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie NBP, najmniej skorzy do zakładania kont są studenci (ma je 30 proc. żaków), a także ludzie powyżej 65. roku życia (47 proc.). Ta ostatnia grupa wybrana została do programu pilotażowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) mającego na celu obniżenie kosztów obsługi świadczeń na rzecz emerytów i rencistów. Na początek tylko w Łodzi i Trójmieście. Te dwie aglomeracje wytypowano nieprzypadkowo. W obu bowiem mieszka stosunkowo duża reprezentacja ludzi starszych.

– Pilotażowy program prowadzony przez I i II Oddział ZUS w Łodzi, skierowany jest do emerytów i rencistów zamieszkałych na terenie naszego miasta, których świadczenia są dystrybuowane przez przekazy pocztowe – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy I oddziału ZUS w Łodzi. – Pilotaż polega na zachęcaniu świadczeniobiorców do skorzystania z możliwości zmiany formy wypłaty świadczenia z gotówkowej na przelew bankowy – dodaje. W Łodzi dotyczy to blisko 120 tys. spośród 260 tys. mieszkających tam rencistów i emerytów.

 

„Bezpieczna karta” zamiast banknotów

Partnerem ZUS w Trójmieście jest Bank Handlowy, a w Łodzi – Bank Pocztowy. – Porozumienie co do projektu, nasza centrala zawarła z bankami, które od lat współpracują z ZUS-em i które przygotowały specjalną ofertę sprofilowaną na potrzeby emerytów i rencistów – wyjaśnia dobór partnerów Kiełczyńska, podkreślając, że wymagania zakładu ubezpieczeń związane z ofertą dla ludzi starszych są bardzo wysokie. – W ramach programu przygotowaliśmy konto „Bezpieczna karta”. Emeryci dostają kartę, na którą przelewane są ich świadczenia i z której mogą bezpłatnie wypłacać środki w każdym bankomacie i na dowolnej poczcie – mówi Magdalena Ossowska-Krasoń, rzecznik prasowy Banku Pocztowego. Emeryt czy rencista może też za pomocą plastikowej karty dokonywać zakupów w sklepie. – Jako Bank Pocztowy pozostawiamy mu także możliwość korzystania z listonosza, który po zaordynowaniu w banku bezpłatnej usługi, np. 10. dnia każdego miesiąca, przynosić będzie 300 zł. Pozostałe środki z emerytury czy renty bezpiecznie pozostaną na koncie – dodaje, podkreślając, że „Bezpieczną kartą” nie można dokonywać przelewów czy płatności. – To jest taki pierwszy krok, by w ogóle zacząć korzystać z oferty bankowości – mówi Ossowska-Krasoń.

 

Oszczędności a przyzwyczajenia

Co zyska na tym bank? – Mamy misję edukacji finansowej. Chcemy dotrzeć do tych, którzy nie korzystali dotąd z banku. Dla nas jest to też pozyskanie klienta, który jeżeli oswoi się z tym produktem, może później skorzysta z innych naszych ofert, jak choćby bezpłatnego, „pełnego” konta dla ludzi starszych „Nestor” – odpowiada rzeczniczka Banku Pocztowego. W trzyletnim programie korzyści widzi także ZUS. – Obecnie 46 proc. świadczeń wypłacanych przez nas dostarczanych jest w formie gotówkowej, co w 2009 r. kosztowało ZUS 288 mln zł. Dystrybucja świadczeń w tej formie jest zdecydowanie droższa od przelewania ich na konta bankowe. Zmiana formy wypłaty świadczeń pozwoli na zaoszczędzenie publicznego grosza – zapewnia Monika Kiełczyńska, rzeczniczka łódzkiego ZUS. A co z najbardziej zainteresowanymi – emerytami i rencistami? – Mam swoje przyzwyczajenia, dlatego wolałabym dostawać pieniądze w gotówce od listonosza. Choć z tego, co słyszę, że jest to bezpieczny sposób, to oferta może służyć chyba tym, którzy emerytami są od niedawna – uważa 76-letnia Teresa Mielcarek. Ponieważ pilotaż jest dobrowolny, pani Teresa pozostanie przy swoich przyzwyczajeniach. A co z pozostałymi seniorami?

 Atuty „Bezpiecznej karty”:

– bezpłatne prowadzenie konta

– darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach i urzędach pocztowych

– płatności w sklepach

– usługa częściowej wypłaty gotówki przez listonosza

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki