Logo Przewdonik Katolicki

Niezapomniane cmentarze

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Po raz kolejny w Bydgoszczy artyści, lekarze, prawnicy, dziennikarze i uczniowie wzięli udział w specjalnej kweście, której celem było ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii.

 

 

 

W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację m.in. grobowca rodziny Wojciechowskich na cmentarzu Nowofarnym oraz grobowca rodziny Płotków na cmentarzu Starofarnym.

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, ratując groby, kontynuuje w ten sposób tradycje zapoczątkowane przez redakcję „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” oraz Radia PiK. – Wystarczy odwiedzić bydgoskie cmentarze, by naturalną reakcją stała się refleksja nad tym, co dalej… Jest tam kilkadziesiąt nagrobków świadczących o tożsamości tego miasta i przeszłych pokoleniach, które są po prostu zniszczone. Niby są aniołki, a właściwie to kadłubki bez rąk, bez głów. Jest również piękna rzeźba Chrystusa – tyle że pozbawiona rąk. Te przykłady można mnożyć. Dlatego ta zbiórka jest tak bardzo potrzebna – powiedział prezes towarzystwa Jerzy Derenda.

W tym roku kwesta miała kilka odsłon. Była organizowana zarówno w placówkach kultury, jak i na ulicach oraz bezpośrednio przed cmentarzami i na nich. – Zbieraliśmy datki przed spektaklami i koncertami w operze czy filharmonii. Na ulicach starówki pojawiła się również młodzież ze Szkolnych Kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Pieniądze do specjalnie oznakowanych puszek zbierało także ok. 100 znanych bydgoskich dziennikarzy, artystów, prawników, lekarzy i naukowców – dodał Jerzy Derenda.

W minionych latach dzięki zebranym środkom remontowano m.in. kamienne płyty nagrobne, w tym z 1865 r., odnawiano pomniki Teofila Magdzińskiego i Ryszarda Markwarta, rodziny Hennelów oraz kwaterę żołnierzy francuskich z 1870 r.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki