Logo Przewdonik Katolicki

Salezjański model świętości

PK
Fot.

Publiczne szkoły salezjańskie (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące) mające swoją siedzibę na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu, noszą od 29 października imię Błogosławionej Piątki Poznańskiej.

 

Uroczystość nadania szkołom imienia rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Zwrócił on uwagę społeczności szkół salezjańskich uczestniczących w Eucharystii, że błogosławieni „byli zwykłymi chłopcami, pełnymi planów, marzeń, młodzieńczych figli, takimi, jacy wówczas chodzili po poznańskich ulicach”. – Różnili się od innych młodych ówczesnych poznaniaków tym, że dzięki wspólnym godzinom spędzanym w salezjańskim oratorium, dzięki poznaniu księdza Bosko, jego duchowości i systemu wychowawczego opartego na wartościach płynących z wiary, pozbawieni byli buntu i nienawiści – podkreślił abp Gądecki. Przyznał również, że „w ich duchowości nie było niczego nadzwyczajnego”, a „ich świętość urzeka swoją naturalnością”. – Była właśnie taką, o jakiej marzył św. Jan Bosko dla swoich wychowanków. Łączy głęboką wiarę i dojrzałość wyborów życiowych ze spontanicznością i radością życia – podkreslił metropolita poznański, zauważając jednocześnie, że są oni „przekonującym potwierdzeniem salezjańskiego modelu formacji młodzieży”.

db

 

 


Poznańska Piątka to: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski, młodzi wychowankowie przedwojennego oratorium salezjańskiego w Poznaniu. We wrześniu 1940 r. zostali aresztowani przez hitlerowców i odwiezieni do siedziby gestapo w Poznaniu. Podczas wstępnego przesłuchania oskarżono ich o przynależność do tajnej organizacji wojskowej działającej na szkodę III Rzeszy. Zostali straceni przez zglilotynowanie w więzieniu niemieckim w Dreźnie 24 sierpnia 1942 r. Jan Paweł II beatyfikował ich 13 czerwca 1999 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki