Logo Przewdonik Katolicki

W poszukiwaniu POKOJU

Konstanty Miciński
Fot.

Modlić się o pokój, modlić się między braćmi, którzy są zjednoczeni, znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła napełnić je ożywcza moc Boga mówił abp Stanisław Gądecki podczas ekumenicznego Nabożeństwa Słowa.

 

– Modlić się o pokój, modlić się między braćmi, którzy są zjednoczeni, znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła napełnić je ożywcza moc Boga – mówił abp Stanisław Gądecki podczas ekumenicznego Nabożeństwa Słowa.

 

Metropolita Poznański wraz z bp. Markiem Kamińskim, zwierzchnikiem Kościoła zielonoświątkowego w Polsce, przewodniczyli modlitwie o pokój na świecie i jedność dla wyznawców Chrystusa. Nabożeństwo, podczas którego chrześcijanie różnych wyznań wspólnie rozważali Słowo Boże, odbyło się 28 października wieczorem w poznańskiej katedrze. Było ono również głównym punktem obchodów w naszym mieście IX Ekumenicznego Święta Biblii.

W wygłoszonym w czasie nabożeństwa kazaniu bp Marek Kamiński wskazał na Jezusa Chrystusa jako na Tego, który jest naszym pokojem i naszą nadzieją. – Pismo Święte powiada nam, że każdy, kto wzywa imienia Pana, będzie zbawiony. I dzisiaj każdy: zielonoświątkowiec i katolik, metodysta i luteranin prawosławny i baptysta, a nawet każdy ateista może mieć nadzieję, że kiedy spojrzy z wiarą na Jezusa ukrzyżowanego i kiedy zawoła do Tego, który wziął na siebie grzech człowieka, może być uwolniony od potępienia. Wystarczy wezwać imienia Pana, a Pan odpowie – przekonywał bp Kamiński dodając, że prawdziwy pokój człowiek może znaleźć tylko w Jezusie Chrystusie.

Także abp Stanisław Gądecki zauważył, że „w centrum wszystkich tradycji religijnych jest przekonanie, że pokój jest darem Boga”, a nie człowieka, który „w ciągu w całej swojej historii nie zdobył środków dostatecznych do tego, żeby wyeliminować wojnę”. – Nie da się skonstruować pokoju na świecie bez Mesjasza Pańskiego, bez pokoju, który przynosi Bóg – stwierdził. Metropolita poznański zwrócił też uwagę na znaczenie pokoju serca, który jest darem Ducha Świętego. Ten pokój wewnętrzny pozwala też, jak zaznaczył arcybiskup, „patrzeć z nadzieją w świat, chociaż często rozdzierają go akty przemocy i konflikty” i daje autentyczną, wewnętrzną radość.

Abp Gądecki podkreślił, że również „modlitwa ekumeniczna jest jakimś elementem budowania pokoju”, który „najpierw jest uznaniem daru Bożego, potem osiąganiem pokoju serca każdego z nas i dopiero w ostatnim etapie wprowadzaniem pokoju przez dzieło człowieka”. – Dlatego modlitwa o pokój nie jest elementem wtórnym, następującym po wysiłkach na rzecz pokoju. Przeciwnie, ona jest sercem usiłowań zmierzających do budowania pokoju w porządku, w sprawiedliwości i wolności – wyjaśnił metropolita.


 


Ekumeniczne Święto Biblii obchodzone w Poznaniu w dniach 25–30 października pod hasłem: „Niech się nie trwoży wasze serce, wierzycie w Boga i we mnie wierzcie!”

(J 14, 1), zorganizowała Poznańska Grupa Ekumeniczna. Ta powstała w 2001 r. inicjatywa ekumeniczna gromadzi duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki