Logo Przewdonik Katolicki

Zróbcie, cokolwiek powie Syn

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

Wyśniony, gdy nadejdzie czas, kapłanem być Chrystusa, pójdzie z zapałem każdy z nas, rodzić Go w ludzkich duszach - słowa seminaryjnego hymnu śpiewali klerycy, kapłani i goście zebrani na inauguracji roku formacyjnego 2010/2011 w Arcybiskupim Seminarium Duchownym.


„Wyśniony, gdy nadejdzie czas, kapłanem być Chrystusa, pójdzie z zapałem każdy z nas, rodzić Go w ludzkich duszach” - słowa seminaryjnego hymnu śpiewali klerycy, kapłani i goście zebrani na inauguracji roku formacyjnego 2010/2011 w Arcybiskupim Seminarium Duchownym.

 

Seminarium duchowne w Poznaniu utworzone zostało dekretem synodu biskupa Adama Konarskiego 26 października 1564 roku. Obecny rok formacyjny jest więc 447. rokiem istnienia uczelni (nie jest to równoznaczne z 447 laty funkcjonowania seminarium, które początkowo miało problemy z zaistnieniem de facto, a następnie wielokrotnie borykało się z próbami jego zamknięcia).

Seminaryjna społeczność zebrała się 20 października, w dzień swego patrona, św. Jana Kantego, w Bazylice Archikatedralnej - w miejscu, gdzie przed wiekami seminarium się zrodziło - na Eucharystii, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Przekonanie o priorytetowym znaczeniu eucharystycznej ofiary towarzyszyło wszak także seminaryjnemu patronowi, który wiele czasu spędzał na adoracji. Jego świętość, a także powszechne powołanie do świętości stały się treścią słowa Bożego, jakie wygłosił ks. prałat Marian Lewandowski. - Świętość jest dla chrześcijanina koniecznością - mówił kaznodzieja.

Inauguracja roku złączona jest zwyczajowo z immatrykulacją kleryków I roku. W tym roku formację w ASD rozpoczyna 24 alumnów. Pochodzą oni z 22 parafii archidiecezji poznańskiej (w tym 5 z Poznania i 4 ze Swarzędza). W składanym przyrzeczeniu ślubowali „przez wysiłek nad osobistą formacją duchową i wytrwałą pracę naukową realizować wzniosłe idee Seminarium SANCTITATI ET VERITATI”.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Jan Grzeszczak. W wystąpieniu zatytułowanym „Celestyn V a problem zrzeczenia się urzędu przez Biskupa Rzymskiego. Historia pewnego przypadku”, przybliżył nieznane szerzej momenty z dziejów papiestwa w XIII w., a także powstałe wówczas rozprawy na temat możliwości i warunków złożenia rezygnacji przez papieża. Współczesnym echem tamtych sporów jest kanon 332 § 2, Kodeksu Prawa Kanoniczego: „Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia”.

Wystąpienia inauguracyjne abp. Stanisława Gądeckiego i rektora Seminarium ks. dr. Pawła Wygralaka nawiązywały do ogłoszonego dwa dni wcześniej listu Benedykta XVI do kleryków, a także do hasła tegorocznej formacji: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2, 5). Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu pragnie wsłuchiwać się w głos Pana i pełnić Jego wolę.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki