Logo Przewdonik Katolicki

Kościół - miejsce szczególne

Błażej Tobolski
Fot.

350 lat temu kościół pw. św. Katarzyny we Wronkach został konsekrowany, czyli przeznaczony do służby Bożej.

 

Ten ważny dla całej wspólnoty parafialnej jubileusz świętowano podczas uroczystej Eucharystii (na zdjęciu), której 16 października we wronieckiej farze przewodniczył bp Marek Jędraszewski.

Jak zaznaczył ks. proboszcz Maciej Kubiak, tego dnia w sposób szczególny „modlimy się w intencji wszystkich parafian, także tych nieżyjących, którzy przez całe wieki dbali o tę świątynię”. – Niech naszej modlitwie oręduje wspaniały proboszcz tej parafii, ks. Narcyz Putz, błogosławiony męczennik z Dachau – podkreślił ks. Kubiak. W uroczystości wzięli również udział m.in. duchowni, „dla których ta świątynia była początkiem wiary i sakramentu kapłaństwa”: franciszkanin o. Benigny Piechota, ks. kan. Andrzej Grzegorzewski i wyświęcony w zeszłym roku o. Dariusz oraz były proboszcz wronieckiej parafii ks. kan. Henryk Demut.

W wygłoszonej podczas Mszy św. jubileuszowej homilii bp Marek Jędraszewski przypomniał, że Kościół jest wspólnotą ludu Bożego zdążającego „do domu Ojca bogatego w miłosierdzie”, której fundamentem jest Jezus Chrystus. – Wokół tego fundamentu gromadzą się chrześcijanie na całym świecie od 2 tys. lat – podkreślił biskup. Wyjaśnił również, że lud Boży zawsze miał potrzebę posiadania „takich szczególnych miejsc, w których mógłby wyznawać swoją wiarę, otrzymywać ją w sakramentach, pogłębiać ją, zwłaszcza poprzez sakrament pokuty i umacniać się w niej uczestnicząc w Eucharystii”. Zaznaczył on jednocześnie, że właśnie jednym z takich miejsc, w których „przez wieki gromadził się wierny lud, by oddawać cześć Bogu” i w którym „z pokolenia na pokolenie przekazywano wiarę i umiłowanie Boga”, jest kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej we Wronkach.

 

 


Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej we Wronkach powstała prawdopodobnie w XI w. W tym też czasie wzniesiono pierwszą świątynię. Źródła pisane wzmiankują o niej po raz pierwszy dopiero w 1298 r. Obecna, gotycka świątynia usytuowana w pobliżu miejskiego rynku pochodzi z XV w. W wieku XVII kościół strawił pożar, a następnie obrabowali go Szwedzi. Jego odbudowę zakończono w 1660 r., nadając mu wystrój barokowy. 4 listopada tego roku konsekrował go poznański biskup pomocniczy Maciej Marian Kurski. Jednocześnie poświęcono boczny ołtarz ku czci patronki kościoła, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczennicy. Wówczas też w ołtarzu głównym umieszczono relikwie męczenników: Peregrynata, Justa, Gaudentego i Tertuliana. Pierwotny, gotycki wystrój, przywrócono świątyni dopiero w XX w., kiedy odrestaurowywano go po zniszczeniach, jakich doznał podczas II wojny światowej. Wtedy też sklepienie w prezbiterium zamieniono na krzyżowo-żebrowe, a ołtarz główny ozdobił drewniany tryptyk, w którym umieszczono XV-wieczną rzeźbę Chrystusa Boleściwego.

W latach 1913-1915 proboszczem we Wronkach był ks. Narcyz Putz, beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez Jana Pawła II, jako jeden ze 108 męczenników II wojny światowej.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki