Logo Przewdonik Katolicki

Dla największego Polaka

Marcin Jarzembowski
Fot.

Zespół Szkół Katolickich-Pomnik Jana Pawła II oprócz trzydziestu nowoczesnych sal lekcyjnych ma dwie świetlice, czytelnię, siłownię, kaplicę oraz dużą aulę. Jednak to, co go wyróżnia, to duch nauczania największego z Polaków Ojca Świętego. To żywy pomnik, o który prosił polski papież.

Zespół Szkół Katolickich-Pomnik Jana Pawła II oprócz trzydziestu nowoczesnych sal lekcyjnych ma dwie świetlice, czytelnię, siłownię, kaplicę oraz dużą aulę. Jednak to, co go wyróżnia, to duch nauczania największego z Polaków – Ojca Świętego. To żywy pomnik, o który prosił polski papież.

 

 

Nie wystarczą mury. Owszem, są one ważne, ale jeżeli nie będzie ich przenikać duch, jakaś ożywcza myśl, to pozostaną tylko surową bryłą. Warto więc trudzić się nie tylko o to, co zewnętrzne, ale nade wszystko troszczyć się o wnętrze – o serce…

 

Coś co pozostaje na zawsze

Jan Paweł II 6 czerwca 1991 r. mówił do katechetów, nauczycieli i uczniów we Włocławku: „Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm, czy nawet nadać cały kierunek życiu?”

– Chcemy, by taka właśnie była nasza szkoła – mówi dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki. I dodaje: – Staramy się, aby nauczanie papieskie było obecne w jej murach każdego dnia. Chcemy, by Ojciec Święty wciąż tu żył. Chodzi o to, by jego słowa i życie nie zostały zapomniane i były przekazywane następnym pokoleniom.

 

Zagadnienie świętości

Budowa Szkoły-Pomnika Jana Pawła II rozpoczęła się w maju 2000 r. Kamień węgielny poświęcony przez papieża w czasie pobytu w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 r. został uroczyście wmurowany razem z aktem erekcyjnym 2 października 2000 r. Pierwszy dzwonek w nowym budynku zabrzmiał 1 września 2008 r. Pomnik tworzą szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum, zrzeszające w sumie ponad pół tysiąca uczniów. Oprócz normalnego planu lekcyjnego także i w tym roku przygotowano szereg pozalekcyjnych zajęć dydaktycznych. – Staramy się udowodnić, że w Bydgoszczy nie trzeba budować kolejnego monumentu ze spiżu. Ta szkoła to żywy pomnik, a owoce naszej pracy będą widoczne po pewnym czasie – powiedział prefekt placówki ks. Dariusz Białkowski.

 

Dzień Papieski

Szkoła jak zawsze uczci kolejny Dzień Papieski. – W środę 15 października pochylimy się nad zagadnieniem „odwagi świętości” w kontekście Światowych Dni Młodzieży – powiedział dyrektor ks. dr Waldemar Różycki. Uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych zapraszają swoich kolegów ze szkoły podstawowej, aby dzięki podróży przez poszczególne kraje przybliżyć im najważniejsze przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki