Logo Przewdonik Katolicki

Budowanie Kościoła

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

- Kościoły buduje się wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. I nieprawdą jest , że jest ich za dużo. Tym bardziej że kiedyś nie można było ich stawiać. Dotyczy to również tego miejsca powiedział abp Jan Pawłowski.

 

- Kościoły buduje się wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. I nieprawdą jest , że jest ich za dużo. Tym bardziej że kiedyś nie można było ich stawiać. Dotyczy to również tego miejsca – powiedział abp Jan Pawłowski.

 


 

Nuncjusz apostolski w Republice Kongo (Brazaville) i Gabonie poświęcił kaplicę dzienną budującego się kościoła na bydgoskich Jachcicach.

 

Wielki zaczyn

Arcybiskup, mówiąc o tajemnicy Kościoła, bardzo wyraźnie podkreślił: – Kościół to nie tylko budynek, dobrze ułożone cegły, ale my, którzy jesteśmy świątynią samego Boga. Dlatego to wielki zaczyn, który ma pomagać w tworzeniu tego, co najważniejsze – powiedział nuncjusz abp Jan Pawłowski.

Kaplica dzienna jest jednym z wielu etapów budowy. Kiedy nastąpi moment wyburzenia starego kościoła, wokół którego powstają nowe mury, wówczas wierni będą mogli się w niej gromadzić na stałych nabożeństwach. – Dla mnie to ogromna radość, że mieszkańcy bardzo zaangażowali się w budowę świątyni. Oczywiście są tacy, którzy patrzą na to mało przychylnie. Taki budynek staje się dla nich znakiem sprzeciwu. Jednak tak było i będzie – powiedział ks. Roman Mrosczok, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na bydgoskich Jachcicach.

 

„Orle gniazdo”

Projektantem budowanej świątyni jest Zdzisław Ambrożek, a kierownikiem nadzorującym niełatwe prace Michał Wyszomirski. – Budowa kościoła to wyzwanie. Taką konstrukcję stawia się na długie lata. Można nawet powiedzieć, że na wieki. Uważam, że jest to takie „orle gniazdo”. Dotychczasowa świątynia była zbyt mała. Dlatego jestem szczęśliwy, że powstaje wokół niej kościół z prawdziwego zdarzenia – powiedział Wyszomirski.

Niezwykłą datą dla mieszkańców bydgoskiej dzielnicy Jachcice stał się 1 kwietnia 1958 r. Na ręce ks. Wacława Maciochy – substytuta wydzielonego okręgu duszpasterskiego Jachcice – wpłynął długo oczekiwany dekret erekcyjny nowej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – Pomimo, że nie znałem tego kapłana, jestem pełen podziwu dla jego charyzmy. Ponad pięćdziesiąt lat temu, w naprawdę niełatwych czasach, potrafił zmobilizować mieszkańców, a kaplica powstała w czasie dwóch miesięcy – dodał ks. Mrosczok.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki