Logo Przewdonik Katolicki

Nowe przepisy prawne w 2010 r.

Justyna Koper
Fot.

W nowym roku zmienia się wiele przepisów prawnych, dlatego dobrze wiedzieć, co nas czeka w tym zakresie.

 

Od 1 stycznia urlop macierzyński zostaje wydłużony o dodatkowe 2 tygodnie – w przypadku

urodzenia jednego dziecka oraz 3 tygodnie –w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. W celu uzyskania tych dodatkowych dwóch lub trzech tygodni urlopu

macierzyńskiego należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy, przynajmniej na tydzień przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego. Urlop macierzyński będzie więc obecnie wynosił 22 lub 23 tygodnie. Zmiany dotyczą także możliwości skorzystania przez ojca dziecka z płatnego urlopu tzw. tacierzyńskiego. Urlop ten wynosi jeden tydzień i należy go wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, później urlop ten przepada. Podczas urlopu ojcu dziecka przysługuje zasiłek oraz taka sama ochrona przed zwolnieniem z pracy jak matce. Dopiero w 2012 r. urlop macierzyński i „tacierzyński” zostaną wydłużone o dalsze 2 tygodnie.

Od marca br. wzrosną świadczenia emerytalne, przedemerytalne i rentowe. Waloryzacja według przewidywań rządu ma być na poziomie 4,1 procenta.

Dla emerytów, rencistów oraz osób pobierających świadczenia przedemerytalne i dla bezrobotnych przewidywane jest w tym roku zwolnienie od płacenia abonamentu za telewizję i radio. Trybunał Konstytucyjny wydał już wyrok w tym zakresie, jednak przepis dotyczący zwolnienia z opłat będzie obowiązywał dopiero po 30 dniach od ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw. Kiedy przepisy wejdą już w życie, wówczas trzeba będzie na poczcie złożyć stosowne dokumenty o zwolnieniu z opłaty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od nowego roku nie wydaje już legitymacji ubezpieczeniowych. Zostają one zastąpione drukami oraz zaświadczeniami. Stare legitymacje są nadal ważne do czasu ich całkowitego wykorzystania.

Większą ochronę prawną uzyskają właściciele mieszkań, którzy je wynajmują, ale nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów umożliwia takim właścicielom szybkie pozbycie się trudnego lokatora, a także wprowadza korzystniejszy zapis o podatku od przychodu z najmu.

W kolejnym artykule będę kontynuowała tematykę zmian w przepisach prawnych.

 

 

                                                                                       

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki