Logo Przewdonik Katolicki

Nowy nuncjusz w Gnieźnie

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore gościł w ubiegły weekend w Gnieźnie. Podczas krótkiej wizyty spotkał się ze swoim poprzednikiem abp. Józefem Kowalczykiem, prymasem Polski oraz modlił się przy grobu św. Wojciecha.

 

 

Wizyta w Gnieźnie była kolejnym punktem pracowitego początku pobytu abp. Migliore w Polsce. Po przylocie do Warszawy i spotkaniu z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w konferencji na temat roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej w Tomaszowicach k. Krakowa. Nawiedził także jasnogórskie sanktuarium, gdzie uczestniczył w Apelu Jasnogórskim i odprawił Mszę św. Jak przyznał, czuje się szczęśliwy i zaszczycony, że wrócił do kraju, w którym przed 20 laty pracował u boku abp. Józefa Kowalczyka. – Wracam do Polski z przyjemnością, bo wiem, że mogę liczyć na gościnność, przyjaźń i współpracę narodu polskiego i Kościoła w Polsce. To dziś zupełnie inny kraj, który odgrywa centralną rolę w Europie i w świecie, wnosząc nieoceniony wkład w życie Kościoła powszechnego - stwierdził abp Migliore. Dodał również, że żywi serdeczny szacunek i wdzięczność wobec abp. Józefa Kowalczyka, dziś prymasa Polski, z którym współpracował przy tworzeniu nuncjatury w Warszawie.

Współpracę z nowym nuncjuszem ciepło wspominał także abp Kowalczyk, który podkreślił, że abp Migliore jest doskonale przygotowany do pełnienia powierzonych mu zadań. –Doświadczenia, które zdobył pracując w strukturach Kurii Rzymskiej, w Strasburgu, a także przy ONZ to kapitał nie do przecenienia, którego nie sposób nauczyć się z książek. Jestem przekonany, że kapitał ten w pełni wykorzysta dla dobra Kościoła w Polsce – mówił metropolita gnieźnieński. Dodał również, że nowy nuncjusz jest człowiekiem niezwykle pracowitym, kompetentnym, a przy tym ciepłym i otwartym. – Jest bezpretensjonalny i nie ma w sobie nic z bizantynizmu. To człowiek o wielkiej zdolności do dialogu, którego charakteryzuje zatroskanie o to, co jest naszym wspólnym zadaniem, a więc autonomia i niezależność państwa i Kościoła przy równoczesnym współdziałaniu dla dobra człowieka w tych przestrzeniach, które nam są wspólne. Abp Migliore nie pójdzie na żadne pochlebstwa. Będzie się kierować realizmem, obiektywizmem, uczciwie oceniając sytuację i odpowiadając na wyzwania czasu, zgodnie z duchem Soboru Watykańskiego II – skonstatował Prymas. Wspomniał  także, że w 1992 r. właśnie w Gnieźnie ks. Migliore towarzyszył mu, kiedy jako nuncjusz ogłaszał bullę papieską „Totus tuus Poloniae populus”. Wspólnie ze swoim obecnym następcą pracował także nad przygotowaniem Konkordatu Polski ze Stolicą Apostolską.

Wizyta abp. Celestino Migliore w Gnieźnie nie była ostatnią. Abp Kowalczyk wyraził nadzieję, że nowy nuncjusz apostolski w Polsce będzie gościł na dorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha, podczas których wręczy krzyże misyjne świeckim i duchownym misjonarzom udającym się na misje.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki