Kim są?
Z książki „12 Kroków dla Dorosłych Dzieci z uzależnieniowych i innych rodzin dysfunkcyjnych”, Warszawa, 1996:
„Dorastaliśmy w rodzinach dysfunkcyjnych. Ich środowisko wypaczyło nasze myślenie o nas samych i o otaczającym nas świecie. Widząc siebie w krzywym zwierciadle informacji i sygnałów dawanych nam przez naszych rodziców, uwierzyliśmy, że jesteśmy ‘nie w porządku’. Zostaliśmy pozbawieni naszej autentycznej tożsamości i zaczęliśmy szukać sposobów na dobre samopoczucie. Chociaż wyglądamy jak dorośli, nadal zachowujemy się jak dzieci i pozwalamy, aby inni mieli wpływ na nasze myślenie o sobie, nasze poczucie własnej wartości i nasze szczęście. Nasze nieprawidłowe myślenie było przyczyną tego, że podejmowaliśmy decyzje, które nas niszczyły. Dlatego też chcemy przestać poprawiać własne samopoczucie nieskutecznymi zachowaniami, nadużywaniem innych ludzi, seksem, substancjami odurzającymi, manią posiadania, manią sukcesu, pieniędzmi itp.”
Pierwsze grupy pomocowe dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA) zaczęły powstawać w Polsce w połowie lat 80. Zorientowano się, że w rodzinie alkoholika trzeba leczyć nie tylko jego, ale wyciągnąć rękę do zranionego współmałżonka i cierpiących, okaleczonych dzieci.
Znaki szczególne
Nie każde dziecko wychowujące się w rodzinie dysfunkcyjnej ma cechy charakteryzujące DDA. Jeśli jednak dorosła kobieta albo mężczyzna czuje, że nie potrafi „żyć własnym życiem”, ciągle przeżywa swoje wewnętrzne zranienia z dzieciństwa i patrzy na świat z perspektywy dziecka a nie dorosłego, warto pomyśleć o poszukaniu pomocy.
DDA mają trudności z realizacją swoich postanowień. Czasem kłamią, choć równie dobrze mogłyby powiedzieć prawdę. Są wobec siebie bardzo krytyczne. Nieustannie szukają u innych potwierdzenia własnej wartości. Zbyt mocno przejmują się sprawami, na którego nie mają wpływu. Traktują samych siebie bardzo poważnie i żyją w przekonaniu, że są inni niż wszyscy. Paradoksalnie z jednej strony boją się czyjegoś gniewu, z drugiej – lubią zachowywać się jak ofiary. Hamują się w okazywaniu uczuć. Niestety, bywa, że same mają problemy z nadużywaniem alkoholu lub sięgają po inne pobudzające substancje oraz wiążą się z uzależnionym partnerem.
12 kroków
To opracowany zbiór zasad, których przestrzeganie może uwolnić od picia alkoholika i jest również bazą do funkcjonowania wielu grup DDA.
Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
Uwierzyliśmy, że siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe, z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniłoby to ich lub innych.
Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.
Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.
Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
Jeśli jesteś DDA, nie czekaj, ale szukaj pomocy. Bo masz pełne prawo do swojego życia.
Zajrzyj
www.dda.pl
www.12krokow.niepije.pl