Brawurowa jazda samochodem, niezapięte pasy bezpieczeństwa – to główne przyczyny śmierci maluchów - ofiar wypadków drogowych. W połowie wakacji, ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci.
Jak pokazują statystyki lat ubiegłych, nasilenie wypadków z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat ma miejsce w miesiącach od kwietnia do września. Liczba ta w 2009 roku zdecydowanie przekraczała 500 w skali miesiąca. Tragiczny w skutkach był okres wakacyjny – w lipcu 602 wypadki, w sierpniu 622, a we wrześniu 502. Przez te trzy miesiące śmierć poniosło 58 dzieci.
SpongeBob pokaże co robić
Na szczęście tendencja wypadków drogowych z udziałem najmłodszych na przestrzeni ostatnich 10 lat zdecydowanie spada. Jeszcze w 1999 roku w ich wyniku śmierć poniosło 288 dzieci. Rok temu liczba ta spadła do 128. Samych wypadków odnotowano prawie o połowę mniej – w 2000 roku 9.000, a w 2009 roku 5.050. Choć jest lepiej i tak daleko nam do innych krajów europejskich, dlatego rozpoczęta kampania jest pierwszą w tak dużym wymiarze i po raz pierwszy jest organizowana wspólnie przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Zdrowia i kanał dziecięcy Nickelodeon.
Jej nazwa "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba" nawiązuje do popularnej wśród dzieci postaci z bajek i ma przyciągnąć głównie uwagę najmłodszych, ma w nich wyrabiać nawyk bezpiecznego zachowania. Ma spełnić swe zadania w trzech obszarach: dziecko jako pieszy, dziecko jako pasażer auta i dziecko na rowerze. Wielu tragedii na drodze z udziałem dzieci można byłoby uniknąć, gdyby nie lepsza edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa. Pierwszy etap akcji obejmuje nośniki reklamy zewnętrznej na terenie kraju (300 bilbordów).Drugi etap, który rozpocznie się we wrześniu, to działania prewencyjne oficerów Policji, kampania prasowa i telewizyjna.
Trzeźwe spojrzenie na problem
Policja ostrzega kierowców: wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu wydłuża reakcję na nieprzewidzianą sytuację na drodze, jaką może być np. wtargnięcie dziecka, co najmniej o pół sekundy. Droga hamowania kierowcy z zawartością ok. 0,4-0,8 promila alkoholu we krwi w porównaniu z kierowcą trzeźwym przy prędkości 70 km/h wydłuża się o ok. 10 m, przy prędkości 80 km/h różnica wynosi ok. 20 m, przy prędkości 120 km/h różnica wynosi już ponad 50 m. Przy zawartości alkoholu we krwi na poziomie 0,5-0,8 promila prawdopodobieństwo wypadku wzrasta ok. 3 razy. Przy zawartości 1,5 promila ryzyko to wzrasta do 30 razy. Mając we krwi ok. 2 promile alkoholu, wzrost prawdopodobieństwa uwikłania się w wypadek wzrasta do ponad 100 razy.
Wypadki komunikacyjne są, zdaniem lekarzy, przyczyną najcięższych i najgroźniejszych obrażeń. Najczęściej są to otwarte złamania kości długich z przemieszczeniem odłamów i urazem tkanek miękkich, zwichnięcia stawów, urazy głowy i mózgu, obrażenia narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz dróg moczowych. Czas leczenia jest długi, zwłaszcza w przypadku osób ciężko rannych - około 6 miesięcy u prawie 50 procent ofiar, 6-9 miesięcy u 28 procent, a ponad 9 miesięcy u 22 procent poszkodowanych
Zaplanuj swoją podróż !
Wzmożony wakacyjny ruch i utrudnione warunki na drogach mogą szybko doprowadzić do kolizji. To właśnie w okresie wakacji powinniśmy zachować wyjątkową ostrożność podczas jazdy. Aby wszyscy, którzy wybrali się na urlop mogli bezpiecznie z niego powrócić, warto zapoznać się ze wskazówkami na temat bezpiecznej podróży.
1. Komfort podczas jazdy samochodem zależy przede wszystkim od dobrego przygotowania pojazdu. Długie trasy, w jakie wyruszamy to prawdziwy sprawdzian dla kierowców. Należy pamiętać o kontroli stanu technicznego, wyposażenia samochodu, a także ważności ubezpieczenia OC. Powinniśmy sprawdzić m.in. sprawność/działanie świateł, układu hamulcowego i jezdnego oraz zawartość płynów. Wizyta w punkcie diagnostycznym nie zajmie dużo czasu, a w pełni sprawny pojazd nie stanie się problemem podczas urlopu.
2. Warto dużo wcześniej zaplanować daleką podróż – ważne jest ustalenie trasy oraz miejsc odpoczynku. Warto również sprawdzić aktualne informacje dotyczące remontów i budowy na wyznaczonej przez siebie trasie. W momencie kiedy siadamy za kierownicą powinniśmy być w pełni wypoczęci. Zmęczenie i niewyspanie kierowcy może doprowadzić do tragedii.
3. Podczas jazdy samochodem zwróćmy szczególną uwagę na to czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy. Używamy ich w trosce o własne życie – w razie wypadku dwukrotnie zwiększają szanse na przeżycie. Zapinamy je nie po to by uniknąć mandatu, a po to by chronić własne bezpieczeństwo.
4. Dbałość o najmłodszych jest obowiązkiem każdego rodzica. Nie zapominajmy więc, że dzieci powinny być przewożone w specjalnie przeznaczonych do tego fotelikach. Powinny być one dostosowane do budowy ciała dziecka, więc przed ich zakupem zapoznajmy się z obowiązującymi normami. Pamiętajmy o odpowiednim umocowaniu w fotelika na tylnej kanapie samochodu.
5. Aby zadbać o jak najlepszą podróż grup wycieczkowych i kolonijnych funkcjonariusze Policji prowadzą kontrole autokarów i ich kierujących. Polegają one na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, wyposażenia oraz przygotowania go do podróży większej liczby osób. Kontroli podlega też stan trzeźwości kierowcy oraz ważność posiadanych przez niego dokumentów.
6. Kierowca zawsze powinien dostosować jazdę do sytuacji na drodze, natomiast prędkość do przepisów. Pamiętajmy o zakazie użycia telefonu komórkowego, a przede wszystkim o zupełnej abstynencji w czasie jazdy. Zwróćmy również uwagę na fakt, że nasze umiejętności za kierownicą nie chronią przed brakiem doświadcza i błędami innych użytkowników ruchu.
Powyższe wskazówki umożliwią nam bezpieczne dotarcie na miejsce wypoczynku oraz szczęśliwy powrót. Mając je wszystkie na uwadze z pewnością unikniemy wielu tragedii. Wypoczynek pozostanie więc miłym wspomnieniem, a nie fatalnym przeżyciem.
Źródło: Komenda Główna Policji