Logo Przewdonik Katolicki

Taki patron zobowiązuje

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Święty Wawrzyniec to nie tylko odwołanie się do tradycji, emocjonalne przeżycie odpustu, ale przypomnienie, aby życie mieszkańców zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym znajdowało inspirację w jego postawie życiowej, która nacechowana była dobrocią, pomocą ubogim i wielką odwagą wiary mówił abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej 10 sierpnia w Słupcy z okazji ogłoszenia św. Wawrzyńca patronem miasta.

 

Święty Wawrzyniec to nie tylko odwołanie się do tradycji, emocjonalne przeżycie odpustu, ale przypomnienie, aby życie mieszkańców zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym znajdowało inspirację w jego postawie życiowej, która nacechowana była dobrocią, pomocą ubogim i wielką odwagą wiary – mówił abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. sprawowanej 10 sierpnia w Słupcy z okazji ogłoszenia św. Wawrzyńca patronem miasta.

 

 

Przypominając życie i postać męczennika, Prymas Polski podkreślił, iż może być on dla wiernych natchnieniem do trwania w wierze i wzorem do naśladowania, zwłaszcza w praktykowaniu miłości miłosiernej. – Jakże nam jest potrzebna w dzisiejszej rzeczywistości postawa pojednania i otwartości na drugiego człowieka, a nie hołdowanie wielorakim konfliktom i waśniom, które niestety są zauważalne i dotkliwe, szczególnie w wymiarze życia społecznego – stwierdził metropolita gnieźnieński. Prosił również, aby za przykładem św. Wawrzyńca chronić godność własną i godność każdego człowieka.

W Mszy św. sprawowanej w zabytkowym kościele św. Wawrzyńca uczestniczyli duchowni słupeckich i okolicznych parafii, przedstawiciele lokalnych władz, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych i świeckich oraz licznie zebrani mieszkańcy Słupcy. Po Eucharystii wszyscy w procesji przeszli pod kolumnę św. Wawrzyńca, która po 83. latach wróciła na dawne miejsce. Jej odsłonięcia i poświęcenia dokonał abp Józef Kowalczyk wspólnie z przedstawicielami władz oraz proboszczem słupeckiej parafii pw. św. Wawrzyńca ks. kan. Józefem Wargą. Należy dodać, że pierwsza kolumna św. Wawrzyńca stanęła w Słupcy w 1927 r. dzięki ofiarności mieszkańców miasta. Niestety nie przetrwała II wojny światowej. Figura męczennika, choć uszkodzona, ocalała. W 2002 r. została odrestaurowana i umieszczona na elewacji jednego z budynków. Trzy lata temu wmurowano akt erekcyjny pod nową kolumnę, z której dziś św. Wawrzyniec na powrót spogląda na miasto.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki