Logo Przewdonik Katolicki

Ochrona przed oparzeniem słonecznym

PK
Fot.

Opalanie jest jedną z tych czynności, która może być przyjemna, jeśli tylko człowiek przestrzega kilku ważnych zasad.

Najważniejsze, by używać kremów z filtrem. Co ważne, powinno się nim smarować skórę na pół godziny przed narażeniem jej na promienie słoneczne. Kosmetyki dobiera się ze względu na rodzaj karnacji. Faktory 5 i 8 przeznaczone są dla szatynek/ szatynów o śniadej cerze, bowiem u nich jest zwiększona ochrona naturalna. Wyższe faktory 15 i 20 powinny używać osoby o blond włosach i jasnej karnacji, gdyż ich skóra jest wrażliwsza i bardziej narażona na poparzenia. Natomiast jeśli chodzi o ochronę dla rudowłosych, mających bardzo jasną cerę, nie powinni oni używać kremów niższych niż te mające faktor 30. Oczywiście podane dane są tylko i wyłącznie pewnymi ogólnikami. Wyjeżdżając do ciepłych krajów najlepiej od razu zabrać ze sobą emulsje z jak najwyższą ochroną przed promieniami UVA i UVB i unikać słońca w godzinach szczytu.

 

Gdy już jest za późno

Jeśli jednak już zdarzy nam się przesadzić z opalenizną, należy jak najszybciej zareagować, by poparzona skóra szybko doszła do siebie. Najbardziej narażonymi miejscami są twarz, kark i plecy i to one często zaczerwieniają się jako pierwsze. Czerwona skóra oraz towarzyszące jej nabrzmienie są oznaką oparzenia I stopnia. Gdy dochodzą do tego pęcherze, a skóra boli, piecze i swędzi, mówimy już o oparzeniu II stopnia. Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów regenerujących naskórek po nadmiernym jego opaleniu. Warto jednak sięgnąć po stare sprawdzone sposoby, czyli chłodny prysznic, czy okłady z zimnego mleka i jogurtu. Są one nie tylko ulgą dla zranionego ciała, ale również głęboko nawilżają skórę. W aptece natomiast dostępne są produkty łagodzące oparzenia, które zawierają witaminę E, alantoinę i pantenol. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej przepisze maści steroidowe i leki zabezpieczające przez zakażeniem bakteryjnym.

ter

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki