Logo Przewdonik Katolicki

Na ratunek oczom

PK
Fot.

Codzienna praca przy komputerze to wyzwanie dla naszych oczu. Oto zasady, dzięki którym praca przed monitorem będzie jak najmniej szkodliwa dla naszego narządu wzroku.

Codzienna praca przy komputerze to wyzwanie dla naszych oczu. Oto zasady, dzięki którym praca przed monitorem będzie jak najmniej szkodliwa dla naszego narządu wzroku.

 

 

Niewłaściwe oświetlenie, zbyt bliskie ustawienie monitora, klimatyzacja – to wszystko niekorzystnie wpływa na nasz wzrok.

 

Właściwe oświetlenie

Ważne, aby ekran monitora nie był jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Najlepsze jest oświetlenie naturalne, jeśli jest zbyt jasno – wyłącz niepotrzebne lampki. Monitor nie powinien być ustawiony na tle okna lub bezpośrednio naprzeciwko niego. Odległość, jaką trzeba zachować, to 40-75 cm od twarzy, a jego środek o 10-22 cm poniżej oczu. Ważne też, by ilość kolorów była ograniczona, najlepsza jest czarna czcionka na białym tle. Powiększ czcionkę, jeśli niewyraźne jest to, co czytasz.

Na nasz wzrok niekorzystnie wpływa też migotanie monitora. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz, zalecane jest jej zwiększenie do 80-85 Hz.

 

Jak ulżyć oczom?

Przepisy BHP mówią o tym, by po każdej godzinie pracy przed monitorem, zrobić 5-minutową przerwę. Ważne, aby w tym czasie odejść od komputera, przejść się.

Zaleca się też wykonanie prostych ćwiczeń. Popatrzeć na odległy przedmiot, zwracając wzrok w różnych kierunkach, tak by zmienić akomodację oka. Jeśli możesz, co jakiś czas zamknij oczy choćby na minutę. Zatrzymaj wzrok na otaczającej cię zieleni. Ważne też, aby często mrugać.

Postaraj się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, powietrze nie było suche, bo takie podrażnia oczy. Od czasu do czasu otwórz okno, by przewietrzyć pomieszczenie.

Dbajmy o oczy, bo jak mówi przysłowie – to one są zwierciadłem duszy.

msz

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki