Logo Przewdonik Katolicki

Przeżywanie Mszy św.

Łukasz Krzysztofka
Fot.

Rozmowa z ks. Krzysztofem Trembeckim, duszpasterzem młodzieży w diecezji opolskiej


 

 

Jak na Mszy św. się nie nudzić?

- Przede wszystkim zadbać o to, żeby samemu nie być nudziarzem... To znaczy nie powtarzać bez końca, że „ksiądz wciąż przynudza... że każda Msza jest taka sama itp.”... Czy raczej nie jest tak, że to my nie pozwalamy Bogu, by nas przemienił? Przecież w każdej Eucharystii słowem i mocą Chrystusa kapłan przemienia chleb w Ciało, a wino w Krew Pańską. Im rzadziej Go przyjmujemy, tym mniej się zmieniamy. A im mniej jesteśmy przemienieni, tym bardziej nie rozumiemy, o co Bogu chodzi.

 

Ale czy samo komunikowanie, czyli przyjmowania Pana Jezusa pod postacią chleba wystarczy, aby coś się w nas zmieniło?

- To oczywiste, że Msza św. nie jest czarodziejską różdżką, Słowo Boże zaklęciem, a ksiądz szamanem wypowiadającym tajemne zaklęcia. Jeśli nie przyjmujemy Słowa Bożego, jeśli nie żyjemy nim na co dzień, jeśli to Słowo nas nie kształtuje, to jak możemy wejść w komunię, czyli wspólnotę z Bogiem? Nie chodzi tylko o to, czy wolno, ale jak tego dokonać, skoro zamykamy nasze życie na Boga? Do pełnego udziału w Najświętszej Ofierze przygotowuje nas sam Bóg, który do nas mówi, który chce z nami rozmawiać.

 

Czyli sugeruje Ksiądz, że do Mszy św. możemy się przygotować przez czytanie Pisma Świętego?

- Jestem przekonany, że Bóg najlepiej potrafi przygotować człowieka – nie tylko do Mszy św. Trzeba Mu zaufać, trzeba za Nim pójść. Ale stanie się to dopiero wtedy, gdy Go lepiej poznamy.

Trzeba starać się o to, aby nasza wiara nie była „przekombinowana”, to znaczy, żebyśmy nie zatrzymali się w rozwoju... miłości. I jeszcze jedno: czy człowiek, który kocha, może się nudzić z osobą kochaną? Szczególnym dowodem tego, że Bóg kocha każdego z nas, jest fakt, że jeszcze się nie znudził naszym nudnym narzekaniem i nie zniechęcił naszymi frustracjami. On wciąż chce nas kochać i kocha. Nie zmarnujmy tego. Wykorzystajmy swoją życiową szansę.

 


 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki