Logo Przewdonik Katolicki

"Słoma" św. Tomasza z Akwinu

Michał Gryczyński
Fot.

Podczas jednej z ostatnich audiencji Benedykt XVI przypomniał sylwetkę wybitnego teologa i filozofa św. Tomasza z Akwinu.


Podczas jednej z ostatnich audiencji Benedykt XVI przypomniał sylwetkę wybitnego teologa i filozofa św. Tomasza z Akwinu. Ten wielki myśliciel chrześcijański cytowany jest na kartach Katechizmu Kościoła Katolickiego - obok św. Augustyna - częściej niż ktokolwiek inny. Nazywany „Doktorem Anielskim” uznany został przez Sługę Bożego Jana Pawła, w encyklice „Fides est Ratio", za mistrza sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania teologii. I nic dziwnego, skoro wykazał zgodność wiary i rozumu. Benedykt XVI podkreślił jego niezwykłą umiejętność przemawiania do wiernych w sposób prosty i zrozumiały.
Ten trzynastowieczny mędrzec kształcił się, z woli rodziców, w benedyktyńskim opactwie Monte Cassino. Potem studiował w Neapolu, gdzie poznał dzieła Arystotelesa, którego myśl zasymilował dla chrześcijaństwa. Tam też odkrył swoje powołanie dominikańskie, któremu sprzeciwiała się rodzina. Studiował także w Paryżu - pod okiem samego św. Alberta Wielkiego - gdzie później wykładał teologię. Wkrótce został wybitnym komentatorem Pisma Świętego, pism Arystotelesa i autorem monumentalnych dzieł systematycznych, Summy Filozoficznej oraz Summy teologicznej. Zdumiewające, że ów gigant intelektu w grudniu 1273 r. oświadczył – po wizji podczas Mszy św. – iż wszystko co napisał, jest zaledwie „słomą”. Zmarł w drodze na sobór w Lyonie.Podczas jednej z ostatnich audiencji Benedykt XVI przypomniał sylwetkę wybitnego teologa i filozofa św. Tomasza z Akwinu. Ten wielki myśliciel chrześcijański cytowany jest na kartach Katechizmu Kościoła Katolickiego - obok św. Augustyna - częściej niż ktokolwiek inny. Nazywany ?Doktorem Anielskim? uznany został  przez Sługę Bożego Jana Pawła, w encyklice ?Fides est Ratio", za mistrza sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania teologii. I nic dziwnego, skoro wykazał zgodność wiary i rozumu. Benedykt XVI podkreślił jego niezwykłą umiejętność przemawiania do wiernych w sposób prosty i zrozumiały.  

Ten trzynastowieczny mędrzec kształcił się, z woli rodziców, w benedyktyńskim opactwie Monte Cassino. Potem studiował w Neapolu, gdzie poznał dzieła Arystotelesa, którego myśl zasymilował dla chrześcijaństwa. Tam też odkrył swoje powołanie dominikańskie, któremu sprzeciwiała się rodzina. Studiował także w Paryżu - pod okiem samego św. Alberta Wielkiego - gdzie później wykładał teologię. Wkrótce został wybitnym komentatorem Pisma Świętego, pism Arystotelesa i autorem monumentalnych dzieł systematycznych, Summy Filozoficznej oraz Summy teologicznej. Zdumiewające, że ów gigant intelektu w grudniu 1273 r. oświadczył ? po wizji podczas Mszy św. ? iż wszystko co napisał, jest zaledwie ?słomą?. Zmarł w drodze na sobór w Lyonie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki