Logo Przewdonik Katolicki

Nasz Ambasador

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Prof. Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK w Toruniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych klinikach i ośrodkach na świecie. Autor i współautor ponad 320 publikacji naukowych, członek organizacji i komitetów naukowych, także wielu międzynarodowych i polskich czasopism medycznych.

 

 

Prof. Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK w Toruniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych klinikach i ośrodkach na świecie. Autor i współautor ponad 320 publikacji naukowych, członek organizacji i komitetów naukowych, także wielu międzynarodowych i polskich czasopism medycznych.

 

Od kilku tygodni jest Pan Profesor Ambasadorem Regionu. Bycie „twarzą regionu” to zapewne wiele nowych obowiązków. Jaki potencjał kryje w sobie województwo kujawsko-pomorskie?

- Województwo kujawsko-pomorskie to bardzo różnorodny i ciekawy pod każdym względem region. Ma piękne zakątki natury, ciekawe zabytki architektury. Jednak największym potencjałem są ludzie. To tutaj urodził się jeden z największych królów polskich – Kazimierz Wielki. To w tym regionie toczyły się wielkie bitwy o Polskę. Wystarczy wspomnieć tylko Płowce czy Koronowo. W dzisiejszych czasach to region ludzi bardzo pracowitych i zapobiegliwych, zmagających się z trudami dnia powszedniego, ale przy tym bardzo otwartych i chętnych do współpracy. Widzę to na co dzień w swojej parafii, gdzie wspólnymi siłami budujemy nowy kościół.

Będąc natomiast chirurgiem i nauczycielem akademickim, chciałbym widzieć nasz region jako silny i bardzo aktywny ośrodek życia naukowego. Spełniamy już wiele wymogów takiego centrum naukowego, ale bez kolejnych decyzji ekonomicznych i wsparcia finansowego nie uda się nam przenieść na kolejny – wyższy poziom. W naszym regionie brakuje centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia na trzy, cztery tysiące osób, z pełnym zapleczem gospodarczo-parkingowym. Taka budowla, ładna architektonicznie, jakże ożywiłaby nasze miasto, a coraz częściej goszczące w naszym regionie kongresy medyczne miałyby zupełnie inną wymowę, oprawę i przynosiłyby całemu regionowi wielki zaszczyt, nie mówiąc już o szczególnej promocji w Polsce i świecie. Piękna Opera Nova, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, pomieszczenia i sale wykładowe UMK w Toruniu to jednak stanowczo za mało…

 

Słysząc Pana nazwisko, większość osób natychmiast dopowiada: „To ten znakomity lekarz!”.

- Jeśli tak rzeczywiście jest, to ogromnie się cieszę, bo pokazuje mi to, że nie zmarnowałem ostatnich 30 lat mojego życia. Zresztą nie muszę mówić, że satysfakcja z dobrze wykonywanych obowiązków przynosi niesamowitą radość i to nie tylko chirurgowi, ale każdemu człowiekowi – bez względu na to, jaki zawód wykonuje. Każdy z nas w tym „łańcuchu życia” jest potrzebny i ma swoje zadanie do zrealizowania. Im lepiej i solidniej je wykonuje, tym większy mamy z tego pożytek. W swoim życiu wiele podróżowałem, w wielu miejscach mieszkałem i pracowałem, ale chyba najbardziej utkwił mi pobyt w Leuven w Belgii, gdzie pracowałem na Katolickim Uniwersytecie w Klinice Chirurgii Naczyniowej. Kierownikiem tej kliniki był prof. Rafael Suy, który do dziś jest moim i mojej rodziny wspaniałym przyjacielem. To on wielokrotnie powtarzał mi, że przymiotami lekarza powinny być trzy cechy: szacunek dla chorego, dostępność i kompetencja w działaniu. Staram się, być może nie zawsze doskonale, być wiernym tym zasadom. Należy ponadto pamiętać, że w medycynie najważniejszym lekarstwem jest sam lekarz – jak mówił prof. Antoni Kępiński. Sentencja ta, jak myślę, jest nie tylko prawdziwa w odniesieniu do medycyny…


Budować markę

 

Dr Jadwiga Mojzesowicz-Bilewska – prezydent Kujawsko-  Pomorskiego Klubu Kapitału

 

ROZMAWIAŁA:

KATARZYNA JARZEMBOWSKA

 

Skąd pomysł na Ambasadora Regionu Kujawsko-Pomorskiego?

- Idea wyboru Ambasadora Regionu zrodziła się przed kilkoma laty w Kujawsko-Pomorskim Klubie Kapitału, który działa zgodnie z przesłaniem, że najcenniejszym kapitałem są ludzie, a nie dobra materialne. Doskonałym mottem naszego przedsięwzięcia są słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Chcielibyśmy poprzez promowanie osób wybitnych pokazać nasz region. Mamy wiele nietuzinkowych osobowości, których nazwiska są znane w kraju i za granicą, zwłaszcza w dziedzinie kultury i nauki, a także sportu. Mamy nadzieję, że zarząd województwa włączy Ambasadora Regionu do cyklu swoich imprez regionalnych i ponadregionalnych, bowiem ludzie i ich osiągnięcia budują jego silną i rozpoznawalną markę.

 


 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki