Logo Przewdonik Katolicki

Bardo

PK
Fot.

Mówią o nim miasto cudów. Położone na trasie Wrocław Praga, niemal tonie wśród zieleni i gór. Nierzadko określane jest jako Złote Wrota do Kotliny Kłodzkiej.

Mówią o nim miasto cudów. Położone na trasie Wrocław – Praga, niemal tonie wśród zieleni i gór. Nierzadko określane jest jako „Złote Wrota do Kotliny Kłodzkiej”. Ukryte w dolinie Gór Bardzkich, przedzielone wstęgą Nysy Kłodzkiej, która dzieli je na dwie części. To urokliwe, prawie trzytysięczne miasteczko z wielowiekową tradycją strzeżone jest przez Bazylikę Mniejszą Matki Bożej „Strażniczki Wiary”. Jej białe wieże wybijające się na tle zielni ściągają do Barda tysiące pielgrzymów, którzy przychodzą pokłonić się „Madonnie uśmiechniętej”. O ósmą na ziemi, śląską bazylikę mniejszą troszczą się już od ponad stu lat ojcowie redemptoryści. Licznie przybywających turystów Bardo zaprasza do odwiedzenia muzeum związanego z historią kultu maryjnego. Ponadto koniecznie trzeba odwiedzić kaplice Drogi Krzyżowej ze źródłem Maryi oraz kaplicę na Górze Kalwarii; kaplice Drogi Różańcowej, ruchomą szopkę, ruiny zamku z XI w. Warto też przyjrzeć się  ok. 80 zabytkowym kamienicom oraz przejść przez wiele górskich szlaków.

 

s. Ines Krawczyk

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki