Logo Przewdonik Katolicki

Niebezpieczny azbest

Renata Krzyszkowska
Fot.

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, azbest musi zostać całkowicie wyeliminowany z użycia do 2032 r. Mimo że już dawno udowodniono jego rakotwórcze działanie, wciąż pełno go w naszym otoczeniu, zwłaszcza w starych budynkach.

 

 

Azbest to minerał włóknisty, wykorzystywany do niedawna do wyrobu m.in. niepalnych materiałów budowlanych, tkanin i farb ogniotrwałych, materiałów izolacyjnych itp. W Polsce dużo jest szczególnie szkodliwego, radzieckiego azbestu. Zdaniem specjalistów, to bomba z opóźnionym zapłonem, bowiem jego szkodliwy wpływ na organizm człowieka ujawnia się dopiero po 30 latach. Szkodliwy jest zwłaszcza pył azbestowy - powoduje pylicę płuc, zwaną azbestozą, która może prowadzić do raka płuc lub międzybłoniaka - nowotworu opłucnej.

Szacuje się, że w naszym kraju wciąż znajduje się w użytkowaniu około 14,5 mln ton wyrobów azbestowych. Konieczne jest więc zmotywowanie mieszkańców Polski do przeprowadzenia inwentaryzacji oraz bezpiecznego eliminowania z użytkowania wyrobów zawierających azbest poprzez upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach powodowanych kontaktem z azbestem.

By usprawnić usuwanie azbestu z naszego otoczenia, ogłoszono ogólnopolski konkurs dla szkół (uczniów i nauczycieli) „Usuwamy azbest!”. Przystąpiło do niego już ponad 200 szkół z całej Polski. Projekt, który wystartował zaledwie miesiąc temu, jest elementem działań wynikających z Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, koordynowanego przez Ministerstwo Gospodarki. Konkurs "Usuwamy azbest!" skierowany jest do wszystkich młodych, aktywnych i kreatywnych, którzy mają pomysł, w jaki sposób zmotywować mieszkańców Polski do bezpiecznego eliminowania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół - publicznych i niepublicznych (podstawowych, gimnazjów i szkół średnich) wraz z nauczycielem, który będzie koordynował ich działania. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów szkół działań popularyzujących problematykę azbestową w lokalnej społeczności.

W konkursie "Usuwamy azbest!" można wygrać wiele atrakcyjnych nagród - finansowych i rzeczowych, które będą przeznaczone zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i szkół. Łączna kwota nagród finansowych przeznaczonych przez ministra gospodarki dla laureatów I, II i III miejsca w etapie ogólnopolskim wyniesie ok. 450 000 zł.

Prace konkursowe wraz z wypełnionym kwestionariuszem konkursowym (pobranym ze strony internetowej) do oceny na poziomie wojewódzkim można nadsyłać do 30 stycznia 2010 roku na adres realizatora projektu: Principle sp. z o.o., ul. Topiel 21/6A, 00-342 Warszawa.

Szczegółowe informacje o konkursie "Usuwamy azbest!" na:

www.usuwamyazbest.pl, www.azbestout.pl


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki